Doğa ve Canlıları Haberle

Kediler Neden Mırlar?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Ne zaman kediler mırlasa büyük ihtimalle bunu köpeklerin kuyruk sallaması gibi insanları -çoğu zaman- gülümseten tatlı bir tepki tepki olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama durum bu düşünceden oldukça farklı ve karışık

İletişim ve Savunma

Uzmanlara göre kediler olduğu zaman asla mırlamıyor. Bu konuda yapılan araştırmalar ise mırlamanın kediler için bir iletişim yolu olduğunu vurguluyor. Aynı zamanda kediler bu sesi bir savunma mekanizması olarak da kullanıyor. Örneğin, doğum yapan başka bir kedinin yanına gittikleri zaman başkalarını bu yerden uzaklaştırmak, güveni sağlamak için de hırlama sesi çıkarabiliyor.

 

Kediler Kör Mü Doğar?

Bazı bilim insanlarına göre kediler kör ve sağır doğuyor, geliştikçe görmeye ve duymaya başlıyor. Bu yüzden yavru kediler ilk zamanlar anne kedilerle mırlama sırasında vücutlarında oluşan titreşim sayesinde iletişime geçebiliyor. Hırlama yavru kedilerde düşük frekanslarda dahi olsa vücutları içerisinde büyük bir titreşime sebep oluyor. Bu durum aynı zamanda onların yaralanması halinde acıyı azaltmaya, günlük yaşantısında da nefes alıp vermeye yardımcı oluyor.

İnsanlara Faydalı

Araştırmalar kedilerin çıkardığı mırlama sesinin sadece onlar açısından faydalı olmadığını da gözler önüne seriyor. Son çalışmalar kedi sahiplerinin yüzde 40 oranında daha az kalp krizi riski taşıdığını kanıtlıyor. Aynı zamanda kedi mırlaması duymak, kediyi okşamak da kalp krizi riskini yüksek oranda azaltıyor.

Kediler Nasıl Mırlar?

Araştırmalar, kedilerin nefes alıp verirken kaslarının ses tellerini titrettiğini ve bunun da kedilerde mırlama sesini çıkarttığını ortaya koyuyor. Son dönemlerde ise bilim insanlarının ‘’yardım mırlaması’’ diye nitelendirdikleri bir mırlama türü var. İşte bu ağlama benzeri sesi çıkaran kediler ise aslında bize yardım çağrısında bulunmuş oluyor.

Büyük Kediler ile Fark

Büyük ihtimalle büyük kükreyen kedilerin mırlayamadığını, mırlayanların ise kükreyemediğini tahmin ediyorsunuzdur. Bunun sebebi bu iki tür kedinin bünyesindeki küçük kemik parçasından kaynaklanıyor. Kükreyen kedi türlerinde bu kemik çok daha esnekken, mırlayan küçük kedilerde bu kemik o kadar esnek değil.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak