Doğa ve Canlıları Haberle

Kargalar Parkları Temizlemek Üzere Eğitiliyor!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Son dönemdeki kargalar artık çok daha eğitimli ve çevreci! Fransa’daki bir tema parkında ilk denemesini yapan kargalar, sigara ve benzeri çöpleri toplayıp çöp kutusuna götürmeyi başararak ilk sınavı geçtiler! Peki ya sonra? Devamı yazıda…

Aralarında İskandinavya, Asya ve Avrupa var!

İskandinavya’dan Asya ve Avrupa’dan toplamda 6 karga üzerinde denenen eğitim geçtiğimiz günlerde başarıyla sonuçlandı. Fransız Haber Ajansı’na göre bu projenini arttırılması çevre dostu insanlar gibi çevre dostu canlıların yaygınlaştırılması planlanıyor.

Bu Düşünce 20 Yıl Önce Başladı

Projenin koordinatörü Christophe Gaborit’ın 20 yıl önce aklına gelen bu atılım, yine Gaborit’in çabalarıyla ilk olarak 2000 yılında hayata geçti. O zamanlar bir nevi kargaları ödüllendirme mekanizmasıyla ilerletilen çöp toplama hizmetinde, kargaların çöpü alıp açılan bir çekmecenin başına gelmesi, karga geldiği anda çekmecenin otomatik olarak açılıp karganın çekmece içindeki yiyeceği yemesi sağlanıyordu.

Hedef Büyük

Christophe Gaborit’ın ve ekibinin hedefi bundan sonra hem Dünya’nın başka bölgelerine yayılabilmek hem de karga yerine başka canlı türlerini de çevreyi temiz tutma konusunda eğitebilmek.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak