Doğa ve Canlıları Haberle

Karadul Örümceği Kanada’ya Zehrini Bıraktı!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bilim insanlarının umduğunun aksine çok farklı bir durum yaşandı. Kara dul örümceği zehrini Kanada’da iskan edilmiş bölgelere bırakmaya başladı. Peki neden ve ne yapılmalı? Cevabı yazıda…

Bu sorunun en kesin cevabı kesinlikle küresel ısınma. PLOS One gazetesinde yayımlanan son araştırma sonuçları için bilim insanları, özellikle zehirli canlıların artık hangi ülkeleri ve bölgeleri mesken edindiğini araştırdı. Bu kapsamlı araştırma için geçmiş verilerden de yararlandı.

Karadul Örümceği Baş Örnek

Bilim insanları bu araştırma için özellikle 2 tür örümceği baz aldı. Latince isimleri ile ‘’Latrodectus variolus’’ -Karadul örümceği- ve ‘’Sphodros niger’’ olan örümcekler bünyelerinde çok kuvvetli derecede zehir barındırıyorlar.

1990 ve 2016 Yılı Verileri

Bilim insanlarının geçmiş yıllardan çıkardığı sonuçlara göre, özellikle 1990 ve 2016 yılları arasında yaşayan karadul örümceklerinin boyları 94 metreye kadar ulaşabiliyor. 2018 yılı için ortaya koydukları diğer veriler ise bu örümceklerin Kanada, Montreal’in içerisinde kuzeyden itibaren 50 kilometre kadar ilerlediğini gözler önüne seriyor. Bu oldukça tehlikeli bir durum. Çünkü söz konusu bölge yerleşim alanlarının çok yoğun olduğu bir bölge olmasına rağmen bu kadar zehirli bir canlının ilerleyişine engel teşkil etmiyor.

Kuzeye İten Küresel Isınma

Bilim insanlarının üzerinde durduğu en önemli nokta ise, bu örümcekleri Kuzeye yönlendiren sebebin küresel ısınma olması. Yani küresel ısınma her konuyu etkilediği gibi bu tarz zehirli canlıların da rotasını, gidiş yolunun uzunluğunu, barınmasını ve daha birçok özelliğini etkiliyor.

Örümcekler İnsanların Arasında Mutlu(!)

Uzmanların belirttiğine göre karadul örümcekleri insan konutları arasında mutlu(!). Geçmişte böyle olmasa da-çünkü küresel ısınmanın etkileri bu kadar hissedilmiyordu- şu anda bu örümcekler, daha da kuzeye ilerleyebilecek potansiyeldeler. Üstelik metabolizmalarındaki değişim sebebiyle ilerde önlerine hangi protein kaynağı çıkarsa onu av olarak görüp, tüketme ihtimalleri de en korkutucu noktalardan biri. Tüm bunların önüne geçmek için elbette küresel ısınmanın durması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bilhassa bu konuya yönelik ‘’vatandaş ve bilim’’ isimli projeleri yaygınlaştırmayı hedefliyorlar.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak