İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Kara Delikler Kozmik Ölümleri Arttırabilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Kara delikler ‘görünmez’ nesnelerdir. Üstelik o kadar güçlüdürler ki ışığı bile -daha önce o ışık oluşmamışçasına- bir anda yok etmiş hissi verebilirler. Şimdi ise bu enteresan oluşumlarla ilgili ‘tehlikeli’ bazı yorumlar yapılmış durumda. Ayrıntılar haberde…

Güneş Kütlesinin Yüzbinlerce Katı

Bu zamana kadar yapılan açıklamalara göre, kara deliklerin boyutları oldukça büyük. Üstelik bu büyüklük süper büyüklük olarak nitelendirilebilecek şekilde; çünkü Güneş kütlesinin yüzbinlerce hatta kimi astronomlara milyarlarca katı büyüklüğünde. Orta boyutlarda kara deliğin olduğuna dair hiçbir uzmandan açıklama ya da doğrulama gelmese de varlığının mümkün olabileceği de düşünülmekte.

Ölü Beyaz Cüce Yıldız

Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan bilim adamlarının son yaptıkları araştırmalara göre ise, kara delikler çok yüksek düzeyde yerçekimi etkisi sağlayabileceği ifade ediliyor. Üstelik bu etki o kadar yüksek olabilir ki; meşhur ölü-artık enerjisi nerdeyse bitmiş kabul edilen- yıldızların bile canlandırılmasını sağlayacağı, hatta bu yıldızların arasında da ölü bir cüce beyaz yıldız yer alabileceği ifade ediliyor. Bir diğer gruptan bilim insanlarının yorumlarına göre ise bu kara deliklerin sağladığı enerjinin yüksek oranda nükleer enerji kaynağı olabilecek düzeyde.

 

Yüksek Oranda Nükleer

Özelikle yüksek orandaki nükleer enerji kaynağı düşüncesinden sonra bilim insanları geçtiğimiz hafta bu yorumları test etmeye karar verdiler. Bu test için de bilgisayar simülasyon yönteminden yararlandılar. Kullanılan simülasyon teknikleri ve yapılan detaylı araştırmalar sonucunda ölü olarak kabul edilen yani enerjisi nerdeyse tükenmiş olan yıldızların kara delikten sağlanan enerji sayesinde yeniden parlaklığını bir müddet kazanacağı ama bir zaman sonra paramparça olacağı ifade edildi. Fakat korkulan yorum ise kara deliklerden yayılan enerjinin nükleer enerji boyutunun insan doğasına yüksek ve gözle görülür oranda zarar verebileceğinin, hatta kozmik ölümlere yol açabileceğinin altının çizilmesi oldu. Konu hakkında çalışmalar devam ediyor!

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak