Doğa ve Canlıları Haberle

İtriyum Hakkındaki Gerçekler

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: İtriyum aslında 18. yüzyılın sonlarına doğru keşfedilmesine rağmen o dönemlerde kullanımı yaygın değildi. Ancak on yıllar sonra bu yumuşak, gümüşümsü element kullanılmaya başlandı. Peki aslında hakkındaki bilinmeyen gerçekler neler? Cevabı yazıda…

Bu enteresan element fizikten, kimyaya, bilgisayar teknolojilerinden enerjiye daha birçok alanda günümüzde yerini bulmuş durumda. Bu element periyodik tabloda  Demir ve Gümüş elementlerinin de yer aldığı geçiş elementleri bölümünde yer alıyor.

Geçiş Elementleri

Geçiş elementleri aslında güçlü olmasına rağmen kırılgandır. Geçiş elementlerinden olan Bakır ve Nikel gibi daha çok tel yapımında kullanılırlar. Itriyum telleri de sadece tek alanda değil, elektronik ve solar enerji gibi birçok alanda tercih edilebilir. Aynı zamanda bu elementin farklı halleri lazer, seramik ve kamera lensleri gibi birçok alanda da tercih edilir.

 

Süper İletkenlik Araştırması

Tüm avantajlarına rağmen yine de itriyum elementinin tek başına kullanımı çok tercih edilmez. Daha çok bileşik halinde tercih edilen bu elementin bileişik örneklerinden biri ise ‘’İtriyum Baryum Bakır Oksit’’ isimli elementtir. Bu elementin bir diğer önemi ise yüksek sıcaklıklı süper iletkenlik deneyinin yeni aşamasında kullanılan başlıca element olmasıdır.

Kaynaklar Dikkat Çekici

İtriyumun keşfedildiği yer İskandinavya fakat günümüzde birçok ülkede kaynakları bulunuyor. O ülkelerin başında sırasıyla Çin, Rusya, Hindistan, Malezya ve Avustralya bulunuyor. Hatta bu sene Nisan ayında paylaşılan haberlere göre, minik Japon adası Minamitori Adasında bile itriyum izine rastlandı. Kaynağına yönelik araştırmalar ise sürdürülüyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak