Doğa ve Canlıları Haberle

İtalya’da Bulunan Altın Sikkelerin Roma Dönemi’nden Kaldığı İfade Edildi!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: İtalya’nın kuzey bölgelerinde bulunan çok eski, antik bir amfi tiyatroda uzun zamandır yapılan çalışmalar sonuç verdi. Sikkelerin Roma İmparatorluğu’na ait olduğu kanıtlandı. Ayrıntılar haberde…

Roma İmparatorluğu’nun Son Dönemlerinden Kalma

Uzmanların ifadelerine göre bu kadar eski tarihi olan altın sikkelerin, çok iyi korunmuş olması herkesi şaşırttı. Aktarılan bilgilere göre, sikkelerin taş bir bakraç içerisinde barınmasından dolayı bu kadar korunabildiği ifade edildi. Bakracın hammaddesinin köpüktaşı olduğu ifade edilirken, sikkelerin 5’inci yüzyıla ait olduğu vurgulandı.

5. Yüzyıl Dönemleri

5. Yüzyıl, Roma İmparatorluğu’nun yıkılmadan önceki son dönemlerini kapsıyor. Öyle bir dönemde de Roma’nın bu kadar görkemli ve özenle korunan sikkelere sahip olması dikkatlerden kaçmadı. İtalya Kültür Bakanı Alberto Bonisoli de çalışmaların İsviçre‘ye sınır şehri olan Como’daki Cressoni Amfi Tiyatrosu‘nda gerçekeleştiğine dair açıklamalarda bulundu.

1870’de Restore Edildi

Amfi tiyatro çalışmaya elverişli hale gelmeden önce ciddi bir restorasyon sürecinden geçti. 1997 yılında kapatılmış olmasına rağmen öncesinde restore edildi. 1870 yılındaki restorasyon işleminin ardından lüks inşaat projelerine zemin oluşturması düşünülse de sonrasında kazı çalışmalarının yoğunlaşması sebebiyle inşaat çalışmaları durduruldu.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak