İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

İnsansı Robot ‘Atlas’ Artık Atletizm Yarışlarına Katılabilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Atlas adı verilen insansı -hatta insana oldukça fazla benzeyen- robot insan gibi koşmayı sonunda başardı! Hatta daha fazlasını da yapacağı söyleniyor. Ayrıntılar yazıda…

Boston Dynamics

11 Ekim tarihinde ünlü ve başarılı robotik şirketi Boston Dynamics, YouTube’ta en yeni ilerlemesini sergileyen bir video yayınladı. Bu videoda, Atlas’ın tıpkı insanlar gibi hatta insanlardan daha güçlü bir şekilde bir kütük üzerinde hızla kayması ve farklı yükseklikteki platformlar arasında “hızını kesmeden” atlaması gözler önüne seriliyor.

Yavaş Çekimde Fark Ediliyor

Videonun yavaş çekim olan kısımlarından anlaşıldığı üzere 16 inç yani yaklaşık 40 santimetre yüksekliğindeki platformlar arasında hareket ederken Atlas isimli insansı robotun çok seri hareket ettiği ve hatasız ilerlediği gözlemlenebiliyor. Yazılım ve görüntü sensörleri, Atlas’ın navigasyonunu video açıklamasına göre kontrol ediyor. Her ne kadar kontrolü uzaktan ve yoğun bir sistemle kontrol edilse Atlas insansı robot üretiminde önemli bir aşamaya geçiş olarak görülüyor.

Dünyanın En Dinamik İnsansı Robotu!

Boston Dynamics tarafından Dünyanın en dinamik insansı robotu olarak ifade edilen Atlas robotu, bu iddaanın hakkını gerçekten veriyor. Sadece engelli koşu değil Atlas insansı robotunun birçok konuda da çevik ve yetenekli olduğu vurgulanıyor. Örneğin, Atlas’ın yere düştükten sonra hemen kendi başına kalkabilmesi, sportif hareketlere yatkın olabilmesi ve çimenli bir alanda rahatlıkla koşu yapabilmesi gibi birçok özelliği olduğu vurgulanıyor. 

 


Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak