Motivasyon Kartları

Indra Nooyi Diyor Ki;

Ekleyen Gizem

”Kendi başıma başarabileceğim bir şeyi, başkasından istemedim.”

Indra Nooyi Kimdir?

Indra Nooyi, Hindistan’da doğdu. Babası muhasebeci, annesi ev kadını. Dedesi ise emekli bir hakim. Nooyi’nin tüm teoremleri küçük yaşında öğrenmesini sağlayan kişi ise “Ölmeden önce sana geometriyi öğretmeliyim” diyen dedesi.

“Eğer devlet adamı olsanız bunu nasıl çözerdiniz?”

Annesi vizyon sahibi bir ev kadını olan Indra Nooyi, her akşam annesinin kendisine ve kız kardeşine bir problem verirp”Eğer cumhurbaşkanı veya başbakan olsanız bunu nasıl çözerdiniz?” deyip onları yarıştırmasıyla büyümüş. Aile Hindu olduğu halde, Indra, Katolik bir okula, Madras Christian College’e gitmiş.

Başarılı hayatının devamında Indian Institute of Management’tan ve Yale School of Management’tan master dereceleri almış. İlk defa profesyonel anlamdaki kariyerine 1980 yılında ünlü danışmanlık şirketi Boston Consulting Group’ta başlamış. Daha sonra yine özellikle o yılların ünlü markası Motorola’da stratejik planlama, Asea Brown Boveri’de strateji ve stratejik pazarlama departmanlarında yer almış.

1994’te PepsiCo

1994 yılında da PepsiCo’ya katılan Indra Nooyi başarılı kariyerine burada devam etmiş. PepsiCo Her ne kadar PepsiCo’nun bazı markaları bir asırdan daha eski ise de, şirket daha genç; 1965 yılında Pepsi-Cola ve Frito-Lay ortaklığıyla inşa edilmiş. Bugün baktığımızda ise satışı 92 milyar dolar olan bir dev olan PepsiCo 90’lı yılların ortasında, zamanın CEO’su Enrico, Indra Nooyi’den şirketi 21. yüzyıla taşıyacak önemli adımlar, belirli stratejiler talep etmiş.

Indra 21. yüzyılın eğilimini,o dönemki talepler doğrultusunda insanların sağlıklarına ve sağlıklı yiyeceklere yöneleceğini öngörüsü sayesinde o zamanlardan farketmiş. Sonrasında bu düşünceleri hayata geçirme kararı almış. Tropicana satın alınmış, daha sonra The Quaker Oats ve Gatore ortaklıkları gerçekleşmiş. Şirket daha sağlıklı yiyecek ve içeceklere odaklanmaya başlamış. Nooyi’nin özellikleri, birçok uzmana, gazeteciye ve girişimciye göre kişileri belli noktalara taşıyan, onların diğer insanlardan farklı özellikleri olarak değerlendiriliyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak