Doğa ve Canlıları Haberle

İklim Değişikliği Örümceklerin Büyümesine Sebep Oldu ve Bu İyi bir Şey!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Tundra iklimi hayvanlar aleminin yırtıcı üyeleriyle doludur. Ama son zamanlarda özellikle bu iklimdeki biyo kütle örümceklerin kilosunun artmasıyla artmaya başladı. Peki bunun ne etkisi var? Cevabı yazıda…

Bilim dünyası için çarpıcı sayılan bu hesaplama Amerika’da hesaplama, istatistik konularında uzman bir kurum olan PNAS tarafından Amanda Koltz liderliğinde gerçekleşti. Koltz, yükselen sıcak ve popülasyon yoğunluklarının donmuş kütlelerin erimesine sebep olduğu gibi örümceklerin beslenme alışkanlıklarını da değiştirdiğini ifade etti.

Kutup Örümceksileri

Şu bir gerçek ki ısı tutan sera gazları buzulları dünyayı ısıttığından üç kat daha hızlı bir şekilde ısıtıyor. Bu durum donmuş kütlelerin erimesiyle birlikte, mantar ve bakteri gibi organizmaların da çözünmesine sebep oluyor. Sera gazlarının çözünmesi de haliyle doğaya karbon dioksit ve metan gazlarının salınmasına neden oluyor ve bu durum da küresel ısınmayı hızlandırıyor. Washington Universitesi’nde Amanda Kultz, iklim değişikliklerinin ve küresel ısınmanın -nerdeyse bütün bilim insanları gibi- donmuş kütleler üzerine etkisine vurgu yaptığı gibi, -çoğu bilim insanından farklı olarak- yırtıcı canlılar ve avları üzerine de ilgisini çekiyor.

Deneyi Nasıl Yaptı?

                                               tundra iklimi

Amanda Kultz, iklim değişikliğinin yırtıcılar ve avları üzerine etkisini incelemek için Alaska buzulu koşullarında, neredeyse 5 adım boyutlarında deneysel ekosistemler oluşturdu. Sıcaklık yükseldikçe örümceklerin yediği eklembacaklıların sayısının yükseldiğini gözlemledi. Bu durum da eklembacaklıların -aralarında çok zararlı olanları dahil olmak üzere- popülasyonunun ciddi bir şekilde, aniden azalmasına sebep oldu. Bu durum örümceklerin kütlesinin artmasına sebep oldu evet, fakat aynı zamanda insanlara çok daha fazla zarar verebilecek zehir bulunduran canlıların da yok olmasına sebep oldu.

Diğer Bilim İnsanlarının Yorumları

Çoğu bilim insanı bu araştırma hakkında hiçbir direkt ve dolaylı fayda küresel ısınmanın vahametini azaltamaz yorumunu yaptı. Bir grup bilim insanı da deniz altın canlılar üzerinde yoğunlaşmış küresel ısınma etkileri çalışmaları olduğunu vurgularken, sera gazlarının ve diğer iklimlerde etkilerine yönelik çalışmaların sayısının artması gerektiğine vurgu yaptı.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak