İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Honda Binaların Çevresinden Geçen Otomobillere Pilot Rota Çizecek!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Comment: Son dönemde, özellikle 2018’de arabalarla ilgili teknolojilerde gözle görülür bir artış söz konusu. Bu teknolojilerin nereye gideceği ise hayal dahi edilemiyor. Bu sefer söz konusu teknoloji de Honda’nın fikriyle öne çıkıyor. Ayrıntılar yazıda…

Otomobil Teknolojisi Uzmanları

Gerek Honda olsun, gerek başka bir marka olsun, otomobil geliştiricisi uzmanların her zaman vurguladığı şey bu teknolojilerde güvenliğin en üst düzeyde tutulması gerektiği. Honda 2nın ”lingo” adını verdiği bu yeni teknolojisinde de otomobil sürücülerine bina çevrelerinde pilot yolların gösterilmesi sayesinde özellikle kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Pilot Yer Ohio

Honda’nın geliştirdiği yeni teknolojinin ilk denendiği yer, yani pilot yer de Ohio seçilmiş durumda. Honda’nın terim olarak ‘akıllı kesişme’ ifadesini kullandığı bu teknoloji de, araba sürücülerinin bina çevresinde sanal gerçeklik ve teknoloji sayesinde yolu gerçekmiş gibi algılayıp, kaza yapmadan, rahatlıkla yolda ilerlemesi hedefleniyor.

Yıllık Yaklaşık 35 Bin Trafik Ölümü

Uzmanların ve Honda yetkililerinin yorumlarına göre trafik ölümlerinin bilançosunu tahmin edilebildiğinden maalesef ki çok daha ağır. Öyle sadece ABD’de her yıl meydana gelen yaklaşık 35 bin trafik ölümünün kabaca yüzde 20’si kesişme noktalarında meydana geldiği vurgulanıyor. Bu yüzden özellikle bu teknolojinin yollardaki kesişme noktalarında ağırlıklı olacağı ve adına da ‘akıllı kesişme’ denildiği ifade ediliyor. 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak