İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Her Şehirde Kentsel Tasarıma İhtiyaç Olduğunu Gösteren 5 Örnek

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Yapılan tahminlere göre dünya popülasyonun kentte yaşayan kısmının gitgide arttığı üstelik 2050 yılına kadar da bu popülasyonun %68’nin şehirlerde yaşayacağı ifade ediliyor. Bu kadar kalabalık bir topluluğun inovasyon içermeyen kentsel tasarımlarda ise huzurlu olması imkansız. İşte bunu kanıtlayan örnekler yazıda…

1.Yenilenebilir Malzemelerden Yapılan Park

Şangay’da inşa edilen bu parkın ismi ‘’kentsel çiçeklenme’’. Aslında bir nevi doğa aşığı kişiler için tasarlanan bu park sadece yenilenebilir malzemelerden oluşuyor.

2. Çok Kullanışlı Kentsel Mobilya

Bu proje İspanyol dekoratörler tarafından tasarlanıp, oluşturuldu. Bu alan sadece mobilya olarak kullanılmıyor; hem bir çalışma yeri, hem bir sera, hem de sohbet ederek dinlenmeyi sağlayan çok amaçlı bir proje. Aynı zamanda buraya gelenlerin telefonları bile yenilenebilir enerji ile şarj ediliyor.

3. Ayna Labirentler

Belki çevremizdeki alanda yeşillikler, ağaçlar ve çiçekler; kısacası doğanın tüm güzellikleri kısıtlı olarak bulunuyordur. Bu proje direkt olarak o alanı arttırmayı sağlamasa da en azından insanlarda daha çok doğayla birlikteymiş hissini uyandırıyor. Dekoratör Jeppe Hein tarafından dizayn edilen bu proje şehir, park ve insan üçlüsünün bir arada olmasını sağlıyor.

4. Kendi Kendini Yıkayan Yollar

Güney Kore, şehir tasarımlarına inovasyonu getirmekte en ön sıralarda olan şehirlerden biri. Bu yeni proje de her ne kadar bol teknolojik aletlerin kullanıldığı inovasyon gibi olmasa da hayat kurtarıcı ve akıllıca düşünülmüş bir proje.  Yol kenarındaki çok sayıda sprey sadece yolları temizlemekle kalmıyor, aynı zamanda sokağın sıcaklığını da ayarlayıp; çatlama, zedelenme gibi durumlardan da sokağı koruyor.

5. Akıllı Wi-Fi Noktaları

İnternetsiz neredeyse 1 anımızın bile geçmediği günümüz dünyasında bu projeyi sevmeyen yoktur. Paris’te kurulan akıllı Wi-Fi noktaları sayesinde insanlar, bu alanda hem cihazlarını şarj edebiliyor hem de o cihazlarla çalışmaya devam edebiliyor. Aynı zamanda bu alanların çevrelerinin de hem yeşillendirilip hem de çiçeklendirilmesi hedefleniyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak