İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Hayvan Zehirleri Geniş Tıbbi Tedavilere Nasıl Yardımcı Oluyor?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bugüne kadar hayvan zehirleri deyince aklınıza sadece acı, istifra, şişme problemleri hatta ölüm bile geliyor. Belki botoks da artık son yıllarda hayvan zehrini aklınıza getiren şeylerden biri olabilir. Fakat medikal tedavilerde hayvan zehirleri ne durumda? Cevabı yazıda…

Çoğu kişi bir ilacın içerisinde hayvan zehri olduğunu duyunca bildiklerinden, duyduklarından, korkularından dolayı elbette ilacı kullanmayı istemeyecektir. Ama günümüz Dünyasında bu durum artık bir zorunluluk haline gelmek üzere. Son dönemde koni kabuklu salyangoz üzerinde yapılan araştırmalara göre, sadece bu canlının değil diğer canlıların da salgıları ve hatta zehirleri oldukça işe yarıyor!

Epilepsi, Diyabet Hatta Kronik Ağrılarda da Etkili

CUNY-Hunter College ve New York’taki Graduate Center’den kimya profesörü Mandë Holford’a göre bu salgılar ve zehirler epilepsiden, diyabete, kronik ağrılardan, kas sorunlarına kadar birçok sağlık probleminde tedavi edici özellik gösteriyor.

Hem Ölümcül Hem Tedavi Edici

Tedavi edici özellik taşıyan zehirli canlılar arasında elbette akrepler de bulunuyor. Bilim insanlarının açıklamalarına göre, sarı çıyan olarak tabir edilen canlılar ve yılanların da yüzeylerinde bol miktarda iyon yükü bulunması onların salgılarının tıbbi anlamda kullanılmasını elverişli kılıyor.

Piyasada Altı Türü Dikkat Çekiyor

Günümüzde Amerikan İlaç Dairesi(FDA)’nin -tedavi içerikli zehir- içerikli 6 ilaca onay verdiği biliniyor. Ziconotide isimli tedavi edici zehri içeren Prialt isimli ilaç onlardan sadece biri. Exenatide isimli zehir ise Byetta ve Bydureon markalı ilaçlar içerisinde bulunuyor. Elbette her zaman ilaçlarla ilgili olan uyarı tekrarlanıyor: ‘’Doktor kontrolü olmadan asla tüketmeyin!’’

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak