İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Havai Fişeklerin Tarihi ve Çalışma Mekanizması

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Günümüzde hemen her kutlamada, özel günde, açılışta yer alan havai fişeklerin aslında çok eski bir tarihi var. Antik Çin’den günümüzün yeni dünyasına ulaşan bu tarih yolculuğu acaba nasıl? Cevabı yazıda…

Havai Fişekler Nasıl Çalışıyor?

Tarihinden önce, aslında bu fişeklerin çalışma mekanizmasını çözmek de çok önemli. Öncelikle hava fişeklerin her birinin dış katmanında bir çeşit barut bulunuyor. Ayrıca düzinelerce küçük kapsül gibi yapılar bulunuyor. Bu yapılara ‘’star’’ adı veriliyor. 3-4 santimetre boyutunda olan bu starların her birinde ise gaz, yapıştırıcı, metal tuzlar ya da renk için metal oksitler ve oksitleyici bir madde bulunuyor. İşte bu havai fişeklerin çalışma mekanizmasında da barutun patlatıcı etkisininin ardından her bir star gökyüzünde bir nokta benzeri yapının görünmesine sebep oluyor.

Havai Fişeklerin Başlangıcı

Birçok tarihçiye göre havai fişeklerin ilk icat edildiği yer Antik Çin. Bir grup tarihçiye göre ise Ortadoğu ya da Hindistan olduğunu düşünüyor. İlk ülkenin Çin olduğunu düşünenlerin sayısı hayli fazla. Hatta aktarılan bilgilere göre, Çinlilerin o zamanlarda simyacıların yardımıyla; kömür, sülfür ve güherçile adı verilen bir madde kullanılarak barut etkisinin verildiği tahmin ediliyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Yorum

Bir Yorum Bırak