İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Hadron Çarpıştırıcısı Geçmişi

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Eğer yıllardan beri bilimi takip ediyorsanız, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (the Large Hadron Collider)’nın büyük etkileri hakkında bilginiz vardır ki bu olayın ne kadar büyük etkilere sahip olduğu ve ne kadar önemli olduğu da 2012’de Higgs bozonunun içerisinde bulunmasıyla birkez daha kanıtlanmış oldu. Peki bu konuya dair ayrıntılar neler?

Geçtiğimiz günlerde fizikçiler bu Higgs efsanesine ilişkin yeni bir duyuru yaptılar! Duyurdukları araştırma sonuçları sadece teorik tahminlere bağlı olarak çıkmadı aynı zamanda deneysel verilere dayanarak da  analizler yapıldı.

Önceden Bir Hayaldi

1960larda bilim insanları, çeşitli radyoaktif bozulmalara sebep olan elektromanyetik güç ve zayıf  nükleer üç arasındaki ilişkiyi incelemeye başladı. Ortaya çıkan sonuca göre, her ne kadar bu iki güç bağımsız gibi görünse de aslında ikisinin de ortak br kaynağa bağlı olduğu ortaya çıktı.

Fakat Bir Sorun Vardı

Tüm tahminlere ve ortaya çıkarılan bilgilere göre, aslında bir problem vardı. Teorinin en küçük gösterimi bile bütün parçacıkların sıfır kütlesi varmışçasına oluşturulmuştu. Bilim insanları, 1960larda bile atomik parçacıkların dahi bir kütlesi olduğunu bildikleri halde bu gösterimin kütleleri sıfırmışçasına oluşturulması aslında büyük bir kusurdu.

Bazı Gruplar Çözüm Buldu

Bir grup bilim insanı bu büyük kusura çözüm bulmaya çalıştı. Higgs alanı denilen bir elektromanyetik alan olduğunu ve bu alanın kainat boyunca yayıldığını ifade etti. Atomik parçacıklar işte bu Higgs alanı denilen alanla etkileşime giriyorlar ve sonrasında da kütle kazanıyorlardı. Sorunu gidermek için yaptıkları açıklama bu yöndeydi.

2012 Yılı Önemliydi

Bütün bu tartışmalı açıklamalar, günler süren deneyler, ortaya koyulan teoriler sonucunda yıl 2012’yi gösterdiğinde alt atomik parçacıkları dahi etkileyen alanın varlığı -ki sonrasında ad olarak Higgs bozonu denildi- varlığı İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Topluluğu(CERN)’nun laboratuvarında kanıtlanmış oldu.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak