İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Guillain-Barre Sendromu : Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Adını bu sendromu bulan Fransız hekimden alan bu rahatsızlık, sinirsel bir düzensizlikten ortaya çıkıyor. Semptomlarını anlamak uzun sürse de neyse ki tedavi yöntemleri bulunuyor. Peki ayrıntılar neler? Cevabı yazıda…

Kısa adıyla GBS denen bu sistemde, insandaki bağışıklık sistemi kendi kendine atak yapıyor. Sadece bağışıklık sistemine de değil, beyinde asaplara ve omuriliğe de bu atağı yapmayı sürdürüyor. Bu sendromda özellikle aksonların çevresinde koruyucu görevi yapan, özel yapıya sahip miyelin kılıfa çok sayıda atak gerçekleşiyor.

Beyinden Gelen Komutlara Cevap Verilmesini Engelliyor

Miyelin kılıfta meydana gelen hasar beyindeki sinyallerin iletimi sırasında engellere ve sorunlara sebep oluyor. Örneğin ilerleyen aşamalarda, kaslar bile beyinden gelen komutlara karşılık vermemeye başlıyor. Aynı zamanda kaslarda güçsüzlüğe, uyuşmaya, karıncalanmaya ve refleks kaybına da sebep olabiliyor.

Ayak ve Bacaklardan Başlıyor

GBS sendromunun ilk semptomları genellikle ayak ve bacaklardan görülmeye başlanıyor. Ardından vücudun üst kısımlarına yayılarak, omuzlara hatta parmaklara kadar bile ulaşabiliyor. Tufts Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden nörolog Dr. Ken Gorson’ın bu konuda açıklamarı ise şöyle: ‘’ Bazen GBS semptomunun etkileri yüze kadar ulaşabilir. Aslında bu durum daha çok ileri derecedeki vak’alarda görülür. Yüze ulaştığı zaman bu semptom nefes alıp vermeyi, yutkunmayı hatta konuşmayı kısıtlayabilir, yavaşlatabilir hatta engelleyebilir. ‘’

Tedavi Yöntemleri

Her 100.000 insandan 2’sinde görülebilen bu hastalığın başlıca 2 tane tedavi yöntemi bulunuyor. Bu yöntemler sırasıyla şöyle:

İmmunglobülin Terapi: 

Bu tedavi şeklinde hastaya yüksek dozlarda immunglobülin veriliyor. Aslında bu durum bağışıklık sisteminin atak oranını arttırmaya sebep oluyor. İlk duyulduğunda kötü bir şeymiş gibi gelse de bu durum hastaya kötü antikorların yerine iyi antikorların geçmesini sağlayan bir tedavi yöntemi sunuyor.

Plazma Değişimi:

Bu yöntemde kan temizlemeye odaklanıyor ve bu sayede miyelin kılıfı zedelemesi mümkün olan zararlı antikorların ortadan kalkması sağlanıyor. Bu yöntemde ilk olarak hastanın plazması ya da yeterli miktarda kan alınıyor ardından bu yönteme özel bir cihazla plazma diğer kan materyallerinden ayrılıyor. Plazmanın içinde yine saldırma potansiyeli olan ve miyelin kılıf da zarar verebilecek olan zararlı antikorlar zararsızlarla değiştiriliyor. Bu sayede tedavi başarılı bir şekilde sonuçlanmış oluyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak