İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Görünmezlik Işını Sayesinde, Nesneler Işıkla Gizlenebilir

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Aslında ilk olarak gizleme teknolojileri ‘’Star Trek’’ ya da ‘’Harry Potter’’ın uzmanlık alanı gibi dursa da, yeni yapılan açıklamaları göre artık bu tarz teknolojiler farklı tasarımlarıyla nesnelere kendilerini gizleme imkanı tanıyacak.

Teorik olarak, çoğu ‘’gizleme sistemleri’’ ışık dalgalarının cismin çevresini çepeçevre sararak sanki cisim orada yokmuşçasına görüntü verilmesini sağlar. Son yapılan çalışma ise öncekilerin bir nevi yönünü değiştirdi hatta bu sefer işin içine sesi gizlemeyi de kattı.

Farklı Strateji Kullanıldı

Vi yana Teknik Üniveritesi’nden araştırmacıların açıklamalarına göre, objenin görünmez objeye dönüştürülmesi bu kez ‘’görünmezlik ışını’’ tekniği kullanıldı. Viya na Teknik Üniveristesi’nden teorik fizikçi Stefan Rotter’ın ifadeleri ise şöyle: ‘’Küp şekerle gibi komplek materyaller opaktır. Çünkü dağınık yapılarının etrafında ışık dalgaları defalarca kez sıçrayabilir, dağılabilir. Ayrıca, ışık dalgası cimin içine girip çıkabilir ama asla cismin içinden düzgün bir yolu takip ederek çıkmaz.’’

‘’Lazer Tercih Ettik’’

Vi yana Teknik Üniversitesi’nden bir diğer fizikçinin açıklamaları ise şöyle: ‘’Bizim amacımız orijinal ışığı cisim boyunca etki ettirmek ve bu sayede cisim orada yokmuşçasına etki vermekti. Bu fikir kulağa garip gelebilir, fakat belli materyaller belli ışık kaynaklıyor gerçeğe dönüşebiliyor!’’

Maddening Özellikleri Değişti

Bu teknikte parlayan bir ışın mekanizma içeren lazer tercih edildi. Lazer maddenin üzerinden bir enerji pompalanmasını sağladı. Bu durum maddenin özelliklerinin değişmesine ve sonuç olarak nakledilen dalga boyları karşısında gerçekten görünmez olmasını sağladı.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak