İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Girişimcilere Göre En Büyük Problem Çözümleri Doğada Aramamakta!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Birçok girişimciyle istişare eden ve kendi girişimlerine her geçen gün yeni farklılıklar katmaya çalışan bu ekibin tüm girişimcilere ise bir çağrısı var: ‘’ Ne kadar çok doğayı taklit edebilirseniz, insanların problemlerine o kadar çok problemlere çözüm getirirsiniz!’’

Planet Grubun Yolu

Planet grubun CEO’su ve beraberindeki ekip arkadaşları özellikle iklim değişikliğinden etkilenmiş kırsal alanlara bütçeye uygun, ayarlanabilir tekniklerle temiz su kaynağı sağlamaya karar verdiler. Bu amaç doğrultusunda yoğun bir Ar-Ge çalışması gerçekleştirdiler. Planet Grup’un CEO’su Alessandro Villa ve ürün geliştiricisi  Alessandro Zecca’nınöncülük ettiği projede biyomimikri bilim dalı esas alındı. Bu bilim dalı sayesinde ekip, inovasyon düzeylerini doğadan ilham alan dizaynlarla birkaç ileri seviyeye taşımış oldu.

Biyomimikri Neden Bu Kadar Önemli?

Biyomimikri doğadaki modelleri inceleyip taklit ederek veya bunlardan ilham alarak insanların problemlerine çözüm getirmeyi amaçlayan bilim dalıdır. Artık girişimciler bu bilim dalı sayesinde sorunlara çözüm aranması, yeni tasarımların, girişimlerin geliştirilmesi gerektiği görüşünü savunuyor!

Aslında bu bilim dalı basit bir düşünce sistemine dayanıyor. Doğal yaşam döngüsü, canlıların yapısı bu bilim dalıyla, insan elinden çıkan tasarımların nasıl daha iyi olabileceği hakkında önemli ipuçları sağlıyor. Bu da sosyal girişimcilik yolcularının enerji tüketimi, sera gazları tüketimi, yiyecek-içecek sistemleri, temiz kaynaklar gibi konularda çok daha hızlı yol katetmesini sağlıyor.

Planet Grup ekibi son dönemde hindistan sakız ağacı denilen bir bitkinin tuzlu kıyısal alanlardaki etkisi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmış. Eğer ekip, bu bitkinin deniz suyundaki tuzu filtre etmesini sağlayacak sistemi kurarken, doğayı yeteri kadar taklit etmeye başarabilirse o zaman çok daha sürdürülebilir, güvenilir ve bütçeye de uygun bir sistem kurmuş olacak.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak