Doğa ve Canlıları Haberle

Spesifik Gama Işınları Zamanı Terse Çevirebilir

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Büyük bir yıldız kara deliğe girdiği zaman, ultra bir parlaklık yayarak aslında bir sinyal verir. İşte bilim insanları bu sinyalin sırrını ortaya çıkardı. Hatta bu olağandışı durumun zamanı geri çevirecek etkiye sahip olabileceğini bile düşünmeye başladı. Peki nasıl? Cevabı yazıda…

13 Ağustos’ta Astrofizik Dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, yayılan gama ışınları ilk olarak bir yöne bir süre sonra ise ilk yönü sıfırlarmışçasına ters önde hareket ediyor. Bilim insanları bunun bir ihtimal zamanı geri çevirmede etkin bir olay olacağını ifade etse de konunun esas olarak ‘’kara delik’’ üzerinde ilerleyen fizik teorileriyle çözüleceğini ifade ediyor.

Gama Işın Patlamaları

Gama ışın patlamaları doğada en fazla ışık yayan olay. Sadece ışık da değil aynı zamanda bu olay çok büyük oranda enerji de açığa çıkmasına neden oluyor. İki nötron yıldızı çarpıştığı zaman,  bu çarpışmadan kısa bir gama ışın patlaması kara deliğe gönderiliyor.  Fakat supernova ya da yıldız patlamaları dediğimiz olaylar da çok daha büyük gama ışın patlamaları gönderiliyor. ama tüm bu olaylarda çıkan enerji miktarı gerçekten çok büyük.

Gama Işın Patlamaları Kara Deiliğin Bir Formu

Uzmanların dediğine göre, gama ışın patlamaları aslında birçok garip olay yaşandığı anlatılan kara deliğin bir formu. Üstelik bu yaşanan olayların çoğunun da ana başlıkları boşluk ve zaman ilişkisi. Bilim insanları, zamanı geri çevirmede bir radyasyon mekanizmasının etkin olası gerektiğini vurguluyor. Gama ışın patlamalarının yaydığı enerji, içerdiği radyasyon ve gittiği yönü sıfırlarmışçasına geri yönde hareket etmesi bu olayın zamanı geri çevirmede yıldızların nasıl öldüğüne odaklanmaktan çok daha faydalı olacağı ifade  ediliyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak