Doğa ve Canlıları Haberle

Florin Hakkındaki Gerçekler

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Periyodik tablodaki en aktif elemen Florin’in özellikleri gerçekten saydıkça bitmeyecek cinsten. Peki nerelerde bulunur? Neden hakkında bu kadar çok konuşacak şey var? Cevabı yazıda…

Florin bazen anlaşılması çok zor özelliklere sahipmiş gibi gözükse de aslında günlük hayatımızdaki birçok yerde kendisinden bahsettiriyor. Mesela çoğu içecek ve diş macunlarında florin bulunuyor. Florin kendi başına doğada serbest halde bulunamıyor ve tek başına başka bir kimyasal maddeyle bileşik yapamıyor. Bünyesindeki yoğun reaktif özellikle başka maddelerle serbet bir şekilde bileşik yapmasına engel oluyor.

Florürden Elde Edildi

Gemiş zamanlarda bilim insanları florini doğada serbest halde keşfedemedi fakat florürden elde edebildi.  Mineral olarak kullanılan flüorit ise apayrı bir dalda, metal sentezlenmesinde tercih ediliyor.  Bugün ise kendisi için Kalsiyum Florür(CaF2) deniliyor.  Bu mineral, istenmeyen mineraller arasından metallerin ayrıştırılması için kullanılıyor.

Latinceden Geliyor

Aslında florürün ismi Latince bir kelime olan “fluere’’ den geliyor. Haliyle florür isminden türeyen florin ve benzerlerinin de isim kökeni Latinceye dayanıyor. Latince ‘’fluere’’ anlamı ise akış demek. Bilim insanları, on yıllardır florürün her türlü özelliğini tıpkı içeriği gibi çözmeye çalışıyor. Mesela ondan türetilen bir diğer içerik ise HF yani hidroflorik asit. Bu asit oldukça zararlı. Öyle ki küçücük bir temasta bile insan derisine karşı ölümcül etki gösterebiliyor.

Florinin ve Benzerlerinin Kullanım Alanları

Yıllardan beri florin tuzları, floritler kaynak işlemlerinde kullanılabiliyor. Üstelik florin tartışmalı bir konu olan nükleer enerji için de en önemli kaynak. Bu endüstride uranyumun izotoplarına ayrılmasını sağlayan uranyum heksaflüorür kullanılıyor. Kloroflorokarbonlar ise yiyecek paketlemede, klimalarda, buzdolaplarında ve aerosollerde kullanılıyor.

Teflonda Var!

Florin ayrıca birçok florokimyasalda da kullanılıyor. Onlardan biri de çözücü ve yüksek sıcaklığa dayanıklı plastik içeren Teflon. Teflon hemen hemen herkesin bildiği gibi işte bu içeriği sayesinde yapışmazlık özelliği taşıyor. Aynı zamanda florin kabla izolasyon işlemlerinde de  kullanılıyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak