İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Bu Cihaz Felçlilerin Beste Yapmasını Sağlıyor!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: İngiltere’deki Plymouth Üniversitesi tarafından geliştirilen bu sistem, teknolojiyle müziği bir araya getirerek, insanlara sadece gözleriyle melodiler oluşturmalarına imkan tanıyor.

Begin, bilgisayar ve müzik arayüzü -İngilizcede BCMI– denilen bir arayüzle geliştirilen sistemle, başın arkasına elektrik alan elektrotlar yerleştiriliyor. Plymouth Üniversitesi öğrencisi, müzisyen Eduardo Miranda, 11 yaşında katıldığı bir etkinlikte felç geçiren insanlarla karşılaştıktan sonra hep böyle bir sistem geliştirmeye hayal etmiş. 2000’li yılların başından itibaren de çalışmalarına diğer bilim insanlarıyla birlikte hız veren Miranda sonunda böyle bir sistem geliştirebilmiş.

Son Bestesi

Miranda’nın kendi kurduğu sistemle bestelediği son eser ise, dört sesli bir eser. Bu eser 8 kişinin bir arada bu sistemi kullanmasıyla oluşturulmuş. Miranda’nın söylediğine göre bu sistemi kullanı beste yapabilmek için yetenekli olmak gerekmiyor. Ama yetenekli olmak ve az da olsa müzik bilgisine sahip olmak bu sistemi kullanmayı kolaylaştırıyor.

Kullanıcı Dostu

Miranda bu sistemi elinden geldiğince en üst düzeyde kullanıcı dostu yapmaya çalışmış. Ama her ne kadar bunun için uğraşsa da kullandığı malzemeler ve teknolojisi dolayısıyla ücretinin fazla gelebildiğini ifade ediyor. Öyle ki bu teknolojinin fiyatı yaklaşık olarak 15 bin dolar.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak