İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

FDA’den Onay Almadan E-Sigara Satışı Olmayacak!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin uzun zamandır müdahale etmediği bir konu olan e-sigara, artık müdahaleye uğrayacak gibi görünüyor. Ayrıntılar haberde…

Buharlaştırılmış Likit

Nikotinin buharlaştırılmış şekilde alınmasını amaçlayan e-sigarada Juul, MarkTen ve blu gibi markalar önde gidiyor. Son çıkan yasalara göre ise bu e-sigaraların satılabilmesi için artık FDA yani Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay almaları gerekecek.

2022’ye Kadar Süre Var

FDA’den gelen açıklamaya göre bu yasalar uygulamaya konacak. Fakat gereken düzenlemeleri yapabilmeleri için de bu markalara 2022’ye kadar onay almadan satış yapabilecekleri süre tanınacak. 2022’den sonra onaysız satış gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmayacak.

Yolu Daraltmalıyız

FDA komisyonundan Scott Gootlieb’in açıklaması ise şöyle: ”Şu an çok açık ki, e-sigara kullanmaya meyilli olan gençleri ve çocukları engelleyebilmek için, ilk olarak yetişkinlerin kullanımını kısıtlamalıyız. Aslında bu yasalar ve onay süreci bunu hedefliyor.”

16 Milyon Dolar Değerinde Juul

16 milyon dolar değerindeki Juul’da Altria Grup’un ürettiği MarkTen e-sigara markasına kadar istisnasız her markayı etkileyecek yasa ile FDA’in bu kez çok kararlı olduğu görülüyor.

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak