Doğa ve Canlıları Haberle

Facebook Bu Kez Myanmar’ı İzledi!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Nefret içeren ve yanlış bilgi aktaran içeriklere karşı geçtiğimiz aylarda adeta bir savaş başlatan Facebook, bu kez Myanmar‘ı izledi. Dünyayı şaşırtacak sonuçlara ulaşan Facebook’un bu atağına ilişkin detaylar yazıda…

Hafta başında aktarılan bilgilere göre, 18 hesap ve 52 sayfa Facebook tarafından kaldırıldı. Üstelik söz konusu hesap ve sayfaların Myanmar Askeri Birliğinden kişilere ait olduğu ifade edildi.

Etnik Şiddet

Kaldırılan hesaplarda Rohingya Müslümanlarına karşı nefret ve şiddet söylemleri olduğu belirtildi. Hatta bu hesapların içinden bir hesabın da yine Facebook‘un kontrolünden olan Instagram adresi erişime kapandı.

”Örgütlü Etnik Olmayan Davranış”

Facebook, çoğu askerin bu tarz eş zamanlı içerik paylaşımını ve kimilerinin de dikkati dağıtmak için bağımsız haber ve fikir paylaşımını ”Örgütlü Etnik Olmayan Davranış” olarak nitelendirdi. Uzun zamandır bu konularda çok hassa davrandıklarını ifade eden bir Facebook yetkilisinin açıklamaları ise şöyle: ”Çok yavaş ama temkinli adımlarla hareket ettik. Şimdi ise çok büyük bir adım atmış bulunuyoruz. Birçok kişi Facebook’tan haber okuyor, Facebook’taki paylaşımlara güveniyor. İşte bu yüzden biz bu güveni sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz ve gelecekte de yapacağız.”

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak