Doğa ve Canlıları Haberle

Elizabeth Warren’ın ‘Yerli’ Kavramı Ne Anlama Geliyor?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Pazartesi günü, Elizabeth Warren (D-Mass.), Kızılderili kimliğini birkez daha gün yüzün çıkartacak bir açıklama yaptı. Ayrıntılar yazıda…

Amerikan Kökenli Ataları Var 

Elizabeth Warren (D-Mass.), DNA testinden elde ettiği sonuçları yayınladı ve Amerikan kökenli atalara sahip olduğunu ileri sürdü. Genetik testlere dair de yaptığı açıklamalar ve vurgular ve Kızılderili kimliğinin yine gündeme gelmesine sebep oldu.  DNA raporu, Warren ve Cumhuriyetçi muhalifler arasında yıllarca süren siyasi  değişimlerden sonra ortaya çıkmış oldu.  Her ne kadar ”DNA Ataları Testleri” olarak geçen bu konu başlığı kimilerine göre siyasi bir mesaj içerse de bilimsel açıdan çok kritik önem taşıdığı bazı bilim çevreleri tarafından sürekli vurgulandı.

DNA Önemli Diyenler Var

Bu konudaki tartışmalara katılan isimlerden biri de Doğu Cherokee kökenli olan Ohio State Üniversitesi’nde bir genetikçi olan Matthew Anderson, oldu. Açıklamaları ise şöyle: “Toplumun ve kültürün nereden kaynaklandığı hakkında düşünmek önemlidir” dedi. “DNA değil.” Kimilerine ırkçı bir metod gibi görünse de Elizabeth Warren bu yöntemin bilimsel açıdan ne kadar önemli olduğunun vurgulanması gerektiğine dikkat çekti.

Oklahoma’da Doğdu

Oklahoma’da doğmuş olan Warren, uzun süredir anne akrabalarının, kuşaktan kuşağa aktarılan bir aile öyküsü olan Kızılderili kanına sahip olduğunu uzun zamandır dile getiriyordu. Yeni DNA testi, Warren’ın aslında, sadece kişisel olarak soyunun doğruluğunu da kanıtlamadı, yerli Amerikan nüfusu için yaygın olan genomun beş bölüme sahip olduğunu gösterdi. Analizleri yürüten Stanford Üniversitesi genetikçisi Carlos Bustamante da  sonuçların güvenilir göründüğü şeklindeki yorumlarıyla yöntemin önemine bir kez daha vurgu yapmış oldu. ”DNA Ataları Testleri”  hakkındaki geliştirme amaçlı çalışmalar ve elbette tartışmalar ise devam ediyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak