Doğa ve Canlıları Haberle

Ekmeği Kim İcat Etti? Gerçekten…

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Çikolatalı o leziz mi leziz kurabiyeler ya da -makarnayla da pek güzel giden- domates sosunun aksine ekmeğin icadını tek bir kişiye ya da tek bir gruba bağlamak doğru olmaz. Aslında ekmeğin bin yıllık bir tarihi var desek yanlış olmaz. Peki nasıl?

İlk Dilim 1930 Yılında

Ekmeğin ilk olarak dilimlenmiş bir şekilde tüketilmesi 1930 yılına dayansa da aslında ekmeğin teknik anlamda icadı için 22 bin yıl kadar geriye gitmemiz gerekiyor. Aslında 2004 yılında adımları atılan bugün de katkılarla sürdürülen bir araştırmanın paylaşılan sonuçlarına göre, ilk ekmeğin 22 bin yıl önce üretildiğine dair kanıtlar gerçekten var.

İlk İçerik Arpa

Yılların eski olması bir yana o ilk ekmeğin günümüzdekilerine nazaran içerik açısından da elbette epey farklılıkları var. Örneğin ilk ekmeğin arpadan oluştuğu ve kaya parçaları üzerinde ateşle yakılarak üretildiğine dair çeşitli iddialar söz konusu.

İlk Yer Mısır

Uzmanlar ilk ekmeğe dair içerik hakkında bilgilerin yanı sıra yer hakkında da bilgiler aktarıyor. Söylenilene göre ilk ekmeğin üretim yeri olarak Mısır gösteriliyor. Hatta Mısırı’ın ilerleyen dönemlerde ürettiği ekmeklerde çok farklı, çeşitli tohumların da kullanıldığı belirtiliyor. Günümüzde cevizili, tahıllı, yulaflı ekmekleri duyduğumuzda hepimiz bir yenilik olduğunu düşünüyoruz değil mi? Aslında bu durum oldukça farklı çünkü yenilikten ziyade, ekmekler gitgide tarihe dönüyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak