İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Ekstra Boyuttaki Yer Çekimi Ömrü En Az 450 Milyon Yıl!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Evrende çok geniş mesafelerde farklı boyutlarda olduğuna inanılıyor. Eğer bu konuya daha net açıklık getirilebilirse kara delik ve ondan gelen enerjiye dair bilinmeyenlerin de daha fazla açığa çıkarılabileceği ifade ediliyor. Ayrıntılar haberde…

 

Ekim 2017’ye Dayalı Geçmişi Var

Princeton Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Kris Pardo’nun açıklamları ise şöyle:”Genel görelilik teorisinin çalışabilmesi ve anlaşılabilmesi için 3 boyut gerekiyor. Genel görelilik evrenin işleyişinin tanımalanabilmesi için ipuçlar sunarken maalesef yeterli değil. bu yüzden daha geniş açıda, yeri geldiğinde daha geniş boyutlarda çalışmak gerekiyor.”

Ekstra Bir Boyut Varsa

Bilim insanları eğer ekstra bir boyut varsa, yerçekiminin bu ekstra boyutta işliyor, çalışıyor olması gerektiğine inanıyor. Fakat Dünya’ya yaklaştıkça bu kuvvetin, söz konusu boyutta azalabileceğinin bir ihtimal olduğu da vurgulanıyor.

450 Milyon Yıl 

Bilim insanları, birçok çevreden şaşkınlıkla karşılanacak bir konuya da parmak basıyor. Yer çekiminin söz konusu boyutta bir ömrü olabileceğini ifade ediyorlar. Uzmanların ifadelerine göre bu boyuttaki yer çekiminin en fazla yaşayabileceği süre sadece 450 milyon yıl. Üstelik tüm bilgiler ve aydınlatılan sırlarla birlikte, gelecekte yerçekimi dalgalarının ne yönde var olacağı ve hareket edebileceğine de dair bilgilerin ayrıntılarına ulaşılabileceği ifade ediliyor.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak