Motivasyon Kartları

Dwayne Wade Diyor Ki;

Ekleyen Gizem

”Bir işe başlamak, takım kurmak gibidir. İyi olmadığınız alanda iyi olan birini ararsınız!”

Peki Dwayne Wade’in Başarıları Neler?

Dwyane Wade, 1982 doğumlu Amerika’lı All-star NBA oyuncusudur. 2003 yılında profesyonelliğe adım atan Wade, o zamandan bu yana Miami Heat‘de şutör gard pozisyonunda oynuyor.  Ailesi boşanan ve çocukluğunu babası ve cici annesi ile birlikte Robbins, Illinois‘de geçiren, büyük kız kardeşlerinden ‘Tragil‘ için, yetişmesinde ve büyümesinde büyük payı olan ve onu doğru yola yönlendirmiş biri olarak bahseden Wade, Oak Lawn‘da bulunan H.L. Richards Lisesi‘ne devam etti.

Lisede Yeteneği Dikkat Çekti

Lisenin Bulldogs Basketbol Takımı‘nda oynayan ve bu dönemde dikkate değer bir şarkı söyleme yeteneği olan Wade, 2. yılında maçlarda fazla oynama imkanı bulamadı. Üvey erkek kardeşi Demetris McDaniel ise takımın yıldız oyuncusuydu. Lisede sondan bir önceki yılında,  takımda 20.7 sayı, 7.6 ribaund ortalaması ve toplamda 100 asist ve 73 top çalmayla oynadı. Lisedeki son yılında 27 sayı ve 11 ribaund ortalaması ile 24-5 galibiyet rekoruyla takımını Class AA Eisenhower Sectional‘da şampiyonluk maçına taşıyan Wade, tek bir sezonda toplamda 676 sayı ve 106 top çalmayla okul rekorlarını kırdı.

2000 yılında Illinois Mr. Basketball Award oylamasında 7 numara olarak seçilen Wade, Marquette University, Illinois State ve DePaul University olmak üzere sadece üç üniversite tarafından kabul edildi. Milwaukee‘deki Marquette Üniversitesi’ni tercih eden Wade, 2003 yılında 21.5 sayı ortalamasını tutturdu ve takımı Golden Eagles, 27-6 galibiyet istatistiği ile okul tarihinde ilk kez Amerika Konferans Şampiyonluğu kazandı ve Final Four‘a kaldı. Bu başarı, 1977 Ulusal Şampiyonluğu’ndan sonra okul tarihinde bir ilk oldu.

Miami Heat’in Yıldızı

2003 NBA Draft’ında Miami Heat tarafından 5. sırada seçildi. Çaylak sezonunda 16.2 sayı, 4 ribaund ve 4.5 asist ortalamasıyla genç Miami Heat takımı içerisinde bir yıldız olarak ortaya çıktı. Başarılı çaylak sezonuna rağmen, az da olsa diğer çaylaklar Carmelo Anthony ve LeBron James‘in gölgesinde kalan Wade, oy birliğiyle NBA 2004 All-Rookie Team‘e (en iyi çaylaklardan oluşan takım) seçildi.

Dinine Bağlı

Hristiyan olarak yetiştirilen Wade, başarıları için sürekli dua ediyor ve ilk önce Tanrıya şükrediyor. Kutsal Üçlü’yü akla getirdiği için 3 numaralı formayı giyen Wade, kazancının %10’unu Chicago’da gittiği kiliseye bağışlıyor.People Magazine Dergisi tarafından 2005‘in En Güzel 50 İnsanı arasında gösterilen ve GQ Magazinetarafından NBA’in En İyi Giyinen Oyuncusu seçilen Wade’in Converse‘le olan anlaşması dahilinde ‘The Wade‘ adında bir ayakkabısı bulunuyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak