İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Dünyadaki En Temiz Su Damlasını Ürettiler!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan’ın bile petrol yerine temiz su kaynaklarına yöneleceği bilgisinin paylaşılmasının ardından temiz su kaynaklarının ne kadar tehlikede olduğu daha da anlaşılır olmuştu. En temiz su damlasının üretilmesiyle birlikte olası bir durumda bu bilim insanlarının kapısı çok çalınacak gibi görünüyor!

Viyana Teknoloji Üniversitesi’nden  bilim insanlarının 23 Ağustos 2018 tarihli açıklamasına göre Dünyadaki en temiz su damlası üretildi. Bu su damlasının üretilmesinin esas amacı doğada var olan kendi kendini temizleme özelliğine sahip yüzeylerin bu mekanizmayı nasıl sağladığının anlaşılmasıydı.

Titanyum Dioksit Örneği

Kendi kendini temizleyen yüzeylere örnek olarak Titanyum Dioksitin (TiO2) hava ve suyla etkileşime girdiği zaman oluşturduğu temizleme mekanizması örnek gösterilebilir. Viyana Teknoloji Üniversitesi’nden çalışma ekibini yöneten isimlerden Ulrike Diebold’un bu konuya yönelik açıklamarıysa şöyle: ‘’Titanyum Dioksit, ultraviyole ışının üzerine püskürtüldüğü zaman ortaya farklı bir yüzey çıkıyor. Bu yüzeyin günlük hayatta da birçok kullanışlı özelliği var. Örneğin, buharlı bir duş ortamında bile su buharının engellenmesini sağlıyor.’’

Özel Bir Cihaz Kullanıldı

Ulrike Diebold ve beraberindeki ekip bu en saf su damlasını oluşturabilmek için özel bir cihaz kullandı. Cihazın bir kısmına vakum yerleştirildi. Bu vakumun eksi 140 dereceye kadar soğutma özelliğine sahip olması sağlandı.

Sırrı Sırasında

Bu cihazda kurulan mekanizmada en saf su damlasının üretilmesi sırasında elbette su kullanıldı fakat esas madde titanyum dioksit oldu. Fakat onun da  dışında bu işlemde başka bir sır bulunuyor. O sırrı Ulrike Diebold şöyle açıklıyor: ‘’İşlem kimi bilim insanlarına göre kolay gözükse de aslında işin sırrı uygulama sırasında. Başarılı bir sonuç alabilmek için titanyum dioksit su bu cihazda işlem görmeden önce ve vakumlu bölmeye ulaşmadan önce suyun üzerine uygulanmalı!’’

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak