Doğa ve Canlıları Haberle

Dünya Altındaki Garip Lekeler Antik Magma Okyanusunun Kalıntıları Olabilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Son paylaşılan yayımlara göre Dünya’nın mantosunun derinliklerinde gizemli lekeler, ayın yarattığı çarpışmada oluşan antik bir magma okyanusundan çöken mineraller olabilir. Peki neden? Ayrıntılar haberde…

Dünya’nın Çekirdeğine Çok Yakın

Ultra low hız bölgeleri olarak adlandırılan bu lekeler, Dünya‘nın çekirdeğine yakın mantoda çok derinlerde bulunurlar. Uzmanlara göre, bu lekeler depremlerden sismik dalgaların içinden geçtikleri zaman dalgaların dramatik olarak yavaşladığı anlarda ortaya çıkarlar. Bu, lekelerin mantonun diğer bölümlerinden bir şekilde farklı olduğunu gösterir, fakat kimse nasıl olduğunu bilmez, en azından bu zamana kadar.

Demir Oksit Açısından Zengin

Yeni araştırma sonuçları ise yepyeni bir bakış açısı vaad ediyor. Çünkü bilim insanları, bu lekelerin demir oksit açısından zengin bir mineral olabileceğini öne sürüyor. Hatta mineral yapısından dolayı 4.5 milyar yıl önce var olabilecek eski bir magma okyanusu üzerinde durduklarını da tahmin ettiklerini ifade ediyor. 

Tuhaf Lekeler

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü‘nden mineral fiziği profesörü  Jennifer Jackson’ göre o lekelerden birinin teknik özellikleri şöyle: ”En dikkat çekicilerinden biri 2.900 metre kalınlığına tekabül ediyor. Unutmamamız gereken nokta ise ultra low hızının genişçe ilerlediği ve 100 km’den az olduğu. Dolayısıyla bu hızın lekelere sebep olduğu kanısı bu durumda güçleniyor!”


 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak