Doğa ve Canlıları Haberle

Demir Tabuttan Çıkan 19. Yüzyıla Ait Mumyanın Gizemi

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Aslında bu durum yeni ortaya çıkmadı; söz konusu mumya 2011 yılında  Queens’teki inşaat işçileri tarafından bulundu. Peki sırrı neden bu kadar geç çözülüyor? Ayrıntılar yazıda…

Sanıldığından Çok Daha Yaşlı

Uzmanlar tarafından bu mumya ilk incelendiğinde genç bir kişiye ait olduğu düşünülse de sonrasında bu mumyanın ait olduğu kişinin yaşının hiç de beklenildiği gibi olmadığı ortaya çıktı. Öyle ki bu mumyanın hem öyküsünün hem yaşının şaşırtacak derecede farklı olduğu ifade edildi. İlk aşamada kırılıp dağılmış inşaat parçalarının inşaat kalıntıları olduğu düşünülmüştü fakat sonra bu parçaların aslında içerisinde bir mumya olan tabuta ait olduğu ortaya çıkarıldı.

Demir Tabutların Üretimi

Demir tabutların da tarihe bakıldığında bir zamanlaması bulunuyor. Uzmanlara göre ilk demir tabutlar 19. yüzyıl ortalarında üretildi. Fakat uzmanlar demir tabutun içerisindeki mumyanın üzerindeki kıyafetlerin nasıl 1800’lerdenmiş gibi göründüğüne ilk zamanlar anlam veremedi. New York Şehri Baş Tıbbi Muayenehane’de adli bir arkeolog olarak çalışan Scott Warnasch’a göre ise, mumya temizlendikçe daha farklı bilgiler çıkmaya başladı. Son gelinen aşamada ise mumyanın yaşlı, Afrikalı-Amerikalı bir kadın olduğu ve tarih olarak da 19. yüzyılda yaşadığı bilgilerine ulaşıldı. Özellikle örgü şapka ve çoraplarının da dikkat çektiği ifade edildi.

Cildi Korunabilmiş

Uzmanların dikkat çektiği bir nokta ise kadının cildinin tüm koşullara rağmen çok korunduğuydu. “Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) temsilcilerinin belirttiğine göre kadının cildinde çiçek hastalığına dair hafif lezyonların olmasına rağmen, bu kadar zaman bu kadar az lezyonlar korunmuş olması herkesi oldukça şaşırttı. Bu esrarengiz demir tabuttaki mumya hakkındaki çalışmalar ise sürüyor.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak