Doğa ve Canlıları Haberle

Dalgıçlar, Yeni Zelanda Kumsalında Çok Büyük, Ürpertici Bir Mürekkepbalığı Buldular!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Dalgıçlar Yeni Zelanda’nın güney kıyısı olan Wellington sahillerinde gezinti yaptıkları sırada çok ilginç bir durumla karşı karşıya kaldılar. 25 Ağustos sabahı balık avlamak ve dalış yapmak için yola çıkan dalgıçlar, gördükleri inanılmaz büyüklükteki mürekkepbalığından çekinseler de o anları kaydetmeyi ihmal etmediler. Ayrıntılar yazıda….

Dalgıç Daniel Aplin’in o sabaha yönelik ifadeleri ise şöyle: ‘’ Tek amacımız biraz dalmak, balık tutmak ve keyifli vakit geçirmekti. Biraz daldıktan sonra kıyıya çıktık. İlk başta mürekkepbalığının boyutunu görünce çok şaşırsak da sonrasında boyutunu ölçmeye çalıştık. Ölçümlerimize göre mürekkepbalığı tam 4.2 metre uzunluğundaydı.’’

5 Metreye Ulaşan Boyutlar

Aslında özellikle Yeni Zelanda kıyılarının derinliklerinde büyük boyutlarda balıklara rastlanması yeni bir durum değil. Uzmanlara göre burdaki deniz canlılarının boyutları genellikle 5 metre civarında olsa da daha önce 10 metre uzunluğunda olan bir canlıya bile rastlanmış.

Çok Derindeler

Bilim insanları bu canlıların bu kadar nadir görülmesini ise canlıların çok derin bölgelerde yaşıyor olmasına bağlıyor. Bu konuda cesur olan dalgıçlar olduğu kadar, korkan dalgıçlar ve insanlar olduğunu vurgulayan bilim insanları, bu canlıların çoğunun büyük boyutlarda olmasına rağmen öldürücü ya da yaralayıcı özelliklerinin genellikle bulunmadığını ifade ediyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak