İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Bilim İnsanları Kuantum Telini Bu Sefer Farklı Görüntüledi!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bilim insanları 18 kübiti  –kübit, kuantum hesaplamalarında temel birimdir-  değişik şekillerde birbiriyle iletişim halinde olan fotonların içerisine sıkıştırmayı başardı. Peki bu durum bilim dünyasında neden bu kadar dikkat çekti? Cevabı yazıda…

18 kübitin fotonlara sıkıştırılabilmesi sırasında her fotona 3 kübit denk getirildi ve fotonlar haliyle kübitler arasındaki iletişim de kuantum teli ile gerçekleştirildi. Tüm işlemler şu anda bu yazıyı okumak için kullandığınız klasik bilgisayarlarla gerçekleştirildi. Bu klasik bilgisayarlarda kullanılan genellikle 1 ve 0 olarak adlandırılan bölgeler arasındaki geçiş sistemi baz alınmış oldu.

Kuantum Fiziğini Baz Alır

Kuantum bilgisayarları ise birim olarak kübiti kullanır. Yine klasik bilgisayarlardaki iki bölge arasındaki titreşimi baz alan bir sisteme benzer fakat bu sefer kuantum fiziğinin kuralları geçerlidir. Klasik bilgisayarların aksine 1 ya da 0 gibi adlandırılan belirli bölgelerden ziyade belirsiz bölgelere sahiptir. Bitler birbirlerine klasik bilgisayarlara nazaran oldukça farklı şekillerde bağlanmıştır ve tek bir bitin değişikliğinden, hareketinden diğeri direkt olarak etkilenir. Tüm bu sonuçlar ise kuantum bilgisayarların üzerinde yapılan sayısızca testlerin ardından daha çok teori niteliğinde edinilen bilgilerdir.

Yavaş Süreç

California Üniversitesi’nden kuantum fizikçi Sydney Schreppler ve Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir grubun ortaklaşa yürüttüğü bu yeni çalışmada ise ilk olarak 18 parçacığın bir kübit olarak sıkıştırılması düşünüldü fakat sonrasında bu hedefin çok yavaş işleyeceği göz önünde bulundurularak, her fotona 3 kübit olacak şekilde bir orana karar verildi.

Schreppler bu araştırma sonucu olarak ise şu yorumu yaptı: ‘’Bu çalışma sanki klasik bir bilgisayarınıza 6 bit ekliyormuşsunuz gibi bir çalışma. Tabii ki bu da ekleyebildiğiniz bilginin 3 katı oranda bilgiyi çok daha hızlı ve etkili eklemenizi sağlıyor.’’

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak