Motivasyon Kartları

Chad Hurley Diyor Ki;

Ekleyen Gizem

”Yolun ortasındayken fikrinizi değiştirmekten asla korkmayın!”

ABD doğumlu Chad Hurley, internetten alışverişin en büyük şirketi olan Paypal’un logosunu tasarlayan kişi. Aynı zamanda sitenin mimarı. Pennsylvania Üniversitesi’nden mezun olan Hurley, sanat diplomasına sahip. Geçtiğimiz yıllarda yayımlanan rapora göre ise ”Gelecek teknolojilerini yöneten 50 CEO’‘ listesinde 28’inci sırada. Evli ve iki çocuğu olan Hurley’in gelecek yıllarda bu listede yükseleceği öngörülüyor.

Youtube Kurucu Ortağı

Chad Hurley‘in Youtube ile ilgili de enteresan bir hayat deneyimi var. Hurley, Steve Chen isimli arkadaşı ile birlikte  2005 yılı Şubat ayında YouTube’u kurdu. Youtube 1.5 yıllık sürede milyar dolarlık bir şirket oldu. Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’da birlikte çalışan Steve Chen ve Chad Hurley, 2005 yılının Ocak ayında garaj ofislerinde, bir ev partisinde çektikleri fotoğrafları ve video dosyalarını arkadaşlarıyla paylaşmak istedi. Aslında Youtube’un ilk adımım işte o kararla atıldı. Büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir yöntem bulmak üzere kolları sıvadı ve 2005 yılının şubat ayında Youtube’u kurdu. Ekonomik sıkıntılar nedeni ile biraz geç olsa da ilk video 23 Nisan 2005’te  Jawed Karim tarafından yüklendi.

1.65 Milyar Dolar

9 Ekim 2006’da ise Youtube 1.65 milyar dolara Google tarafından satın alındı. Bu, Google tarihindeki en büyük satın alımlardan biri olarak kayda geçti. Çalışma prensibi Google tarafından ayarlanarak daha uygun bir site haline getirilen Youtube, daha çok kişiye ulaştı ve tanındı. İngilizce adıyla “broadcast yourself” yani “kendini yayınla” sloganıyla yola çıkan Youtube bugün inanılmaz bir başarı yakalayarak, dünyada en çok tıklanan paylaşım sitesi olmayı başardı.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak