İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Bu Proteinler Floresan Molekülleri Aktive Ediyor!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Herhangi bir küçük moleküle bağlanabilecek şekilde tasarlanan bu proteinler, başarılı olursa biyoteknoloji alanında çığır açılmasını sağlayacak! Ayrıntılar haberde…


Proteinler Yaşamın Makineleridir

Proteinler gerçekten yaşam kaynağı, yaşam makinesi gibidir. Kusursuz doğruluk ve verimlilik ile vücudumuz için o çok karmaşık, moleküler süreçleri yönetirler. Bu işlemlerin çoğu, belirli bir küçük moleküle spesifik olarak bağlanma yeteneğine sahip olan proteinlere bağlıdır. Aslında şu perspektiften düşünüldüğünden hayatımızda ne kadar önemli rol oynadıkları da açığa çıkmış olur: ”Proteinleri sıfırdan istenilen herhangi bir hedef molekülü bağlayabilseydik, doğal proteinleri kullanarak şu anda mümkün olmayan geniş bir yelpazedeki biyoteknolojik uygulamaların kapısını açmış olurduk.”

Matematiksel Method

Bilim insanları bu kez özel bir matematiksel method ile yeni yapay proteinler tasarlamaya karar verdiler. Bu proteinleri ise ”floresan aktive edici” ismi verilen moleküllerin oluşması için kullanmayı düşünüyorlar. Eğer başarabilirlerse bu durum biyoteknoloji alanında çığır açılmasını sağlayacak. Bilim insanları bu amaç doğrultusunda yapay β-barrel proteinin tasarımını geliştirmeye devam ettiler. Bu proteinin DFHBI adı verilen çok küçük ama floresan molekülle bağ yapmasını sağlayacak şekilde tasarıma odaklandılar.

İnovatif Method

Tüm bu aşamaları gerçekleştirmek klasik matematiksel işlemlerle mümkün değildi, dolayısıyla bilim insanları daha inovatif matematiksel işlemlere odaklandı. Bu sayede küçük moleküllerin hangi aralıkta, boyutta hangi pozisyonda olabileceğine dair olasılıklar çok daha net gözlemlenebildi. Uzmanların ifadelerine göre şu ana kadar 58 β-barrel proteini tasarımı yapıldı. Bu sayının önümüzdeki araştırma dönemi boyunca çok daha fazla artması bekleniyor. Ne kadar fazla tasarım ve olasılık söz konusu olursa da o kadar çok başarıya ulaşılıcağı ifade ediliyor.


Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak