İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Bu Protein Virüslerin Gelişmesini Durdurabilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Batı İskoçya Üniversitesinden bilim insanları, virüslerin gelişmesini engelleyebilecek bir protein buldular. Bilim insanlarının son hedefleri ise bu proteinin nasıl çalıştığını tamamen anlamak çünkü bu sayede bu gelişmenin bir laboratuvar araştırması olmaktan çıkıp uygulamada etkisini gösterebileceğini düşünüyorlar.

 

Teknik olarak bakıldığında, histon şaperon protein yapısına sahip olan bu proteinin ismi ise Hira.

(Not: Histon proteinleri: Histon proteinleri, kromozomların yapısında bulunur. DNA molekülünün, bu proteinler üzerine sarılıp-paketlenmesi sonucunda kromozom yapısı ortaya çıkar.)

3 yıl önce Beatson Kanser Enstitüsünden Dr. Taranjit Singh Rai ve meslektaşı ve Glasgow Üniversitesi Hira proteininin, kansere sebep olan   hücre içindeki kontrol edilemeyen bölünmeleri bastırabildiğini ifade etmişti.

Şimdi de Dr Rai ve meslektaşları hücre katmanlarında kontrol edilemeyen ve kansere sebep olan bölünmelerin etkilerinin daha önce de çoğu araştırmada konu olan Hira proteini sayesinden bastırılabileceğini ifade ediyorlar.

Three years ago Dr Taranjit Singh Rai and colleagues at the Beatson cancer institute and Glasgow University reported that Hira could suppress the uncontrolled division of cells that causes cancer.

Önceden Kanserle Savaşta Virüslere Odaklanırdık

Dr Rai önceden kanserle ilgili çalışmalarında virüslere daha çok odaklanıldığını şu şekilde ifade ediyor: ‘’ İnsanlar gibi organizmaların çeperlerinde çoğalma hedefi olan milyonlarca virüs bulunuyor. Fakat bu kadar çok virüs içerisinde ancak 200 kadarı hakkında bilgiye sahibiz. Dolayısıyla her türlü virüse karşı tedavi yöntemleri bilim dünyasında henüz bulunmuş değil.Bizim laboratuvarda keşfettiğimiz bilgilerden biri de Hira proteininin aynı zamanda virüs karşıtı rol oynayabilecek özellikte olması. ‘’

Hira Proteini ve Yaş İlişkisi

Araştırmacılar Hira proteininin zaten vücudumuzda mevcut olduğunu ifade ediyor. Fakat organizmadan organizmaya yani kişiden kişiye ve sonuç olarak hücreden hücreye sayısında farklılıklar görülebiliyor. Hira proteininin yaşlılık ve ölüm konusunda da önemli rol oynadığı ifade ediliyor. Dr. Rai vurguluyor:

‘’ Tıp dünyası belki de organizmamızda proteininin sayısı ne kadar arttırılmalı onunla ilgilenmeli. Aynı zamanda çok daha fazla protein sayesinde virüslerle çok daha iyi mücadele verebiliriz’’

HaberleTV Yorumu:

Artık kanser karşıtı çalışmalarda virüsler üzerinde çok araştırmalar yapan bilim insanları bile protein konusuna daha çok odaklanacak gibi görünüyor. Aynı zamanda Dr. Rai’nin araştırmasına göre belki varlığından bile haberimiz olmayan proteinler günümüz konusu olan yaşlanma karşıtı gelişmelerde tahmin ettiğimizden hızlı rol almamızı sağlayabilir.