İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Bu Kan Testi Vücudunuzda Saatin Kaç Olduğunu Söyleyecek!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Kimileri kendini gece saatlerinde çok iyi hissede, kimi sabahları daha zindedir, kimi için ise öğle saati favoridir. Bunların sebebi insanların ”içsel saatlerinin” farklı olması. Bu saatleri çözebilmek bilimsel açıdan artık mümkün olacak. Ayrıntılar yazıda…

Atomik Saat Ve Hücresel Saatler 

Vücudun içsel saati öğrenmek gerçekten çok önemli çünkü vücut içerisindeki herhangi bir uyumsuzluktan doğabilecek rahatsızlıkların önüne geçilmesinde çok önemli rol oynayacağı düşünülüyor. Daha iyi anlaşılması için örnek vermek gerekirse, vücudunuzdaki atomik saat sekizi işaret ederken hücre duvarının zamanı saat 6’ya denk gelebiliyor.

Doktorlara da Yardımcı

Üstelik vücut saatleri konusunda bilinçli olunmasının ve bu teknolojinin, doktorlar ilaç saati belirlemesi sırasındaki kararlarını da daha doğru almasını sağlayacağı ifade ediliyor. TimeSignature denilen bu yeni kan testi ile günün farklı zamanlarında bir insandan alınan gen örnekleri analiz ediliyor. Yapay zeka ile donatılmış bu özel sistem sayesinde de veriler özenle kaydedilip korunabiliyor.

Kalp Ritmindeki Bozukluğa Karşı Etkili

Doktorlar doğru vücut saatlerinin tespitinin sadece ilaç dozlarının ya da uygun ilaç alma saatinin belirlenmesinde değil, aynı zamanda kalp ritmi bozukluğu ya da diyabet gibi hastalıkların da tedavisinde de çok yararlı olacağını ifade ediyor.

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak