İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Bu Çip Vücudunuzdaki Mikropları Kolayca Tespit Edecek!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu:

Bu teknolojiyi test eden bilim insanlarına göre diğer genetik görüntüleme, analiz ve tespit metodları sınıfta kalacak gibi görünüyor!

Kapak fotoğrafındaki sensörlü çip fotoğrafına aldanmayın! Çünkü bahsedilen bu çip çok farklı özelliklere sahip! Yaklaşık olarak laptop boyutlarında olan bu çip, dijital okuyucuları sayesinde vücudunuzdaki düzinelerce mikrobu saatler içerisinde tespit edebilir. Peki bu yöntem daha önce denenmiş miydi?

Elbette çeşitli girişimler oldu fakat bu sonuç alabilmek günler hatta haftalar sürüyordu. Üstelik bu araştırmalar laptop boyutlarında bir çipten ziyade laboratuvar ortamında ve laboratuvar malzemeleriyle yapılıyordu.

Kaliforniya’daki biyoteknoloji şirketi InSilixa’ya göre ise; bu yeni çip sayesinde artık laboratuvardaki kültür işlemleri dahi gerekmeden mikrobik tarama yaklaşık 2 saatlik sürede yapılabilecek. Ayrıca, bu teknoloji özellikle bulaşıcı hastalıkların tespitinde ve tedavisinde çok etkin rol oynayacak.

Sistem Nasıl İşliyor?

Örneğin, ilk olarak çip üzerine durumu merak edilen kişinin kanı damlatılacak, çip üzerinde bulunan  okuyucular da gerekli olan genetik materyali izole etmek ve taramak için kanı taşıyacak. Taşıma sırasında okuyucular bu kan örneğini 5 farklı kimyasal prosedüre göre inceleyecek. İşlen bitimindeyse bu çip patolojik sonuçları ayrıntılarıyla ekrana yansıtacak.

Test Edildi Mi?

Evet sistem test edildi! Nature Biotechnology editörlerinin geçtiğimiz günlerde aktardığı bilgilere göre, test edilen bu çip antibiyotik direnci sergileyen 7 farklı mikrobun aynı anda ve kısa zamanda tespit edilmesini sağladı.

   Başka bir sistemle elde edilen tüberküloz bakterisi görüntüsü

Ayrıca, bilim insanlarının aktardıklarına göre bir diğer test sonuçlarında tüberküloza sebep olan ve antibiyotik direnci sergileyen 54 farklı tür mikrop türü de kısa süre içerisinde bu teknolojiyletespit edilebildi.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak