Doğa ve Canlıları Haberle

Bu Canlıdan Çıkanlar Hamam Böceklerinin Sonu Olabilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bir canlıdan salgılanan kimyasal başka bir canıdan salgılanan kimyasalı yok edebilir, etkisiz hale getirebilir mi? EVET! Peki nasıl?

Bootlace solucanı olarak geçen bu solucanının gerçekten çok ürkütücü ve esnek yapısı! Bu canlı ayrıca bilim dünyası tarafından daha önce keşfedilmemiş kimyasal maddeler de salgılıyor! İşin ilginç yanı bir gün bu kimyasal maddeler, hamam böceklerinin ya da diğer zehirli ve tehlikeli böceklerin sonunu getirebilir!

isimli bilimadamının aktardığına göre; ‘’Bootlace’’  solucanındaki kimyasallara dair ilk test, bu canlının tüm bedenini saran mukus tabakası üzerinden başladı. İsveç Uppsala Üniversitesi’nde doğal maddelerden üretilen medikal ürünler üzerine çalışmalar yapan Göransson’un farklı bilgilere ulaşmasını sağlayan bu araştırması, bilim dünyası tarafından oldukça ilgiyle karşılandı. Bir nevi diğer solucanların şampiyonu olan bu solucanların Latince adı ise:  Lineus longissimus ve boyları 50 metreye kadar ulaşabiliyor.

Olimpik Havuzdan Bile Daha Uzun

Ulf Göransson isimli bilimadamının aktardığına göre; ‘’Bootlace’’  solucanındaki kimyasallara dair ilk test, bu canlının tüm bedenini saran mukus tabakası üzerinden başladı. İsveç Upsala Üniversitesi’nde doğal maddelerden üretilen medikal ürünler üzerine çalışmalar yapan Göransson’un farklı bilgilere ulaşmasını sağlayan bu araştırması, bilim dünyası tarafından oldukça ilgiyle karşılandı. Bir nevi diğer solucanların şampiyonu olan bu solucanların Latince adı ise:  Lineus longissimus ve boyları 50 metreye kadar ulaşabiliyor.

Beyinleri Var Fakat…

Olimpik havuzlardan bile daha uzun boyutlara ulaşabilen bu solucanların mukus tabakası ise ütü sonrası ortaya çıkan koku benzeri bir kokuya sahip. Çoğu bilimadamına ilginç gelen yanlarıysa bu solucanların beyinlerinin olması fakat ciğerlerinin olmaması. Okyanuslarda yaşayan Bootlace solucanlarının ciğerleri olmadan o kadar derinlikte nasıl çok dayanıklı olduklarıysa bilim insanlarını şaşırtan nokta. 

10 Yıllık Ömür

Bir başka bilim insanı, biyolog Malin Strand’e göre ise Bootlace solucanlarının ömrü yaklaşık olarak 10 yıl. Hatta Strand’e göre kendi laboratuvarında test amaçlı özel koşullarda baktığı bu solucanlardan 3-4 yıl boyunca beslenmeden yaşayabilen de var. En etkili sonucu ise Ulf Göransson ortaya koyuyor:’’ Bootlace solucanlarının bu toksik maddeleri nasıl salgıladığı henüz tüm ayrıntılarıyla açık değil fakat ilerleyen dönemlerde u kimyasallar zararlı böceklere karşı savunmada kullanılabilir!’’

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak