Doğa ve Canlıları Haberle

Bu Antik ‘’Canavar’’ Galaksinin Sırrı Ne?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bu ‘’Canavar’’ diye tabir edilen galaksi geçmişte kaldı diye düşünülse de, bilim insanları bu galaksi hakkında usta görüntüleme teknikleriyle yeni fotoğraflar ve yeni bilgiler paylaştı. Ayrıntılar yazıda…

1 Milyon Yıl Önce

Bilim insanlarının ifadelerine göre, bu galaksi Big Bang patlamasından 1 milyon yıl sonra oluştu. Uzmanların bu galaksiye ‘’canavar’’ demesinin sebebi ise zararlı olmasından dolayı değil, aksine çok büyük ve çok yoğun oranda yıldız bulundurması.

Astrofizik Uzmanlarının Yorumları Farklı

İşin ilginç yanı, bir kısım astrofizik uzmanlarının bu galaksinin gerçekte aslında hiç var olmadığı yönünde yorumları bile var. Aslında bu düşünceye katılmamak işten bile değil, çünkü bu zamana kadra tahmin edilen ve kanıtlanan galaksilerde hiç bu kadar büyük ve yoğun yıldız oranına sahip benzer bir yıldız yok.

COSMOS-AzTEC-1

Bu sabah(29 Ağustos 2018), ‘’Nature’’ gazetesinde yayımlanan habere göre, bilim insanlarının hala neden bu galaksinin bu kadar büyük olabileceğine dair net bir bilgi paylaşamadığı vurgulanırken, galaksiye COSMOS-AzTEC-1 adını verdikleri ifade edildi.

Üç Kurum Birlikte

Japonya’daki Uluslararası Astronomik Gözlemevi, Massachusetts Amherst Üniversitesi ve Meksika’daki Uluslararası Astrofizik Enstitüsü’nden uzmanların dahil olduğu çalışmada, daha önceki görüntülenme sistemlerinden 10 kat fazla çözünürlüğe sahip bir sistemle bu bahsi geçen galaksinin nasıl görünüyor olabileceğine dair yeni bir fotoğraf paylaşıldı.

Büyük Gaz Bulutu

Bilim insanları, galaksinin büyük bir kütlesi olduğunu ve bu kütlenin esas sebebinin ise bünyesinde bulundurduğu yoğun gaz bulutu olduğunu vurguladı. Aynı zamanda bu gaz bulutunun, galaksinin içine doğru basınca neden olduğu, galaksinin dönüşü sırasında içteki basıncın dış basıncı dengelemesi konusunda zorlandığı da ifade edildi. Bu durumun da hızlı yıldız oluşumuna yol açtığı ifade edildi.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak