Doğa ve Canlıları Haberle

Bu ‘’Alev Topu’’ Ay’dan 40 Kat Daha Parlak!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Geçtiğimiz hafta Alabama semalarında süzülen bu deyim yerinde ‘’Alev topu’’ olarak adlandırılan meteor NASA’nın açıklamalarına göre hem çok sıcak hem de çok parlak.Peki neler oldu? Cevabı yazıda…

17 Ağustos Cuma gününün erken saatlerinde meydan gelen olay NASA’daki uzmanları da oldukça şaşırttı. Hatta o anları kaydetmek için tam 6 adet NASA kamerası çalıştırıldı. Ardından aktarılan bilgilere göre bu cismin 2 metre boyutlarında bir asteroid olduğu ifade edildi.

Yeteri Kadar Büyük

NASA’nın ifade ettiği diğer bilgilere göre ise bu cisim çıplak gözle görülebilecek kadar parlak ve bir o kadar da büyüktü. Bu yüzden kameralar görüntü alması sırasında netlik konusunda hiçbir problem yaşanmadı.

Alabama Sonrası Yolcuğu

Bu nam-ı diğer ‘’Alev Topu’’ ilk olarak Alabama’nın 93 kilometre kadar üzerinde bir yerde belirdi. Ardından yaklaşık saatte 86,422 km hızla ilerleyerek parçalanmaya başladı. 18 km boyunca parçalanarak vardığı son yer ise yine Alabama’daki Grove Oak oldu.

Son Olay Perseid Meteor Yağmuru

Bu olaydan önce ise NASA’nın dikkatini bu kadar çeken geçtiğimiz zamanlarda gerçekleşen ‘’Perseid Meteor Yağmuru’’ olmuştu. Aslında geçmiş bu olayın farkı ise yıllık olması ve özellikle Ağustos ayı boyunca görülebilmesi. Bu sene ise bu mükemmel ‘’ışık şovu’’ Ağustos ayının 11 ve 13’ünde gözlemlenebildi.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak