İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

BrainNet, Üç Kişinin Beyin Dalgalarını Kullanarak İletişim Kurmasını Sağlıyor!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Washington Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı BrainNet denilen bir teknolojiye imza attı. Bu teknoloji hakkındaki detaylar ise yazıda…

Sadece Beyin Dalgaları Kullanılıyor

BrainNet özet olarak sadece beyin dalgalarının kullanılmasıyla iletişim kurulmasını sağlıyor. Bilim insanlarını ise kurdukları bu sistemin hatasız çalıştığı konusunda iddaalı. Hatta bu konuda geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması dahi yaptılar.

Önceki Araştırmalara Bakıldı

Bu zamana kadar beyin dalgalarıyla ilgili çeşitli araştırmalar da yapılmış hatta uygulamalar ve sistemler de geliştirilmişti. Bilim insanları da BraintNet‘e imza atmadan önce önceki buluşları ve araştırmaları da kapsamlı olarak inceleyip; dezavantaj ve avantajlarını açığa çıkardılar. Ortaya çıkarılan rapor BrainNet‘in bugünkü halini almasında çok önemli rol oynadı. Daha önceki uygulama ve sistemlerde sadece iki kişinin beyin dalgaları ile iletişim kurabilmesi başarılmışken, bu sefer bir diğer kişinin yani toplamda üç kişinin bu iletişimi kurabilmesi sağlanmış oldu.

Elektrotlarla Donatıldı

İlk seferde üçüncü bir kişi gönüllüler arasından seçildi. Bu kişi sistemin denenebilmesi için elektrotlarla donatıldı. Fakat aynı zamanda transkraniyal manyetik stimülasyon yapmak için başının yakınında yerleştirilmiş cihazlar vardı. Cihazlar hazırlandıktan sonra diğer iki gönüllünün de üçüncü kişiyle aynı Tetris oyununu izlemesi sağlandı. Bu iki kişi aynı Tetris oyununu alıcı olarak adlandırılan üçüncü kişi ile aynı anda izlediler ve akıllarını kullanarak ipucu vermeye çalıştılar. Önceki araştırmalar, bir kişinin 15 Hz’de yanıp sönen bir LED’e baktığı zaman, beyin dalgalarının onunla senkronize olduğunu göstermişti. Aynı şekilde, bu kişi 17 Hz’de yanıp sönen bir LED’e bakmaya başladığında, beyin dalgaları 17 Hz’de iletişim kurmaya başladı. Özet olarak bu durum yani frekansların uyumlu çalışması gönderici konumunda olan gönüllülerin üçüncü gönüllü olan alıcıyla ikili olarak konuşmasına imkan tanımış oldu. 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak