İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Biyometrik Ayna Ve Yapay Zeka İlişkisi

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Dünya’da ilk olan bu sistemi geliştiren Melbourne Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu sistemde insanların kişiliğini, alışkanlıklarını ve fiziksel çekicilik durumlarını tespit edebilmesi için yapay zekayı entegre ettiler.

Nasıl Çalışıyor?

Bu yeni biyometrik aynanın çalışma prensibine göre, bir kişi bu aynanın önüne geçtiği zaman, sistem kişinin yüzünün çeşitli hallerini saniyede kaydediyor. Ardından yüzlerce fotoğraf arasında karşılaştırma yapıyor. Ardından bu analizleri psikometri aşamasına taşıyor.

14 Farklı Özellik

Biyometrik ayna, 14 farklı özelliği aynı anda ve kısa zamanda analiz edip, sonuçları iletebiliyor. Bu özellikler arasında yaş ve cinsiyet gibi temel bilgilerin yanı sıra, duygusal durum, duygusal stabilite ve çekicilik gibi özellikler de yer alıyor.

Algoritmik Eğilim

Bu konuda Melbourne Bilim Galerisi’nden araştırmacı Dr. Niels Wouters’ın yorumları şöyle: ”Bu keşif artan teknoloji, data birikimi ve algoritmik eğilimin sonucudur. Bu cihaz yapay zekanın sınırlarına dair soru işaretlerinin artmasına sebep oldu. Bazı kişiler yapay zekanın çok kolay bir şekilde etik olamayan ve problemli alanlarda yer alacağı endişesine kapılmaya başladı. Fakat gizliliğe olan hassasiyeti koruyarak yapay zekanın çok daha fazla alanda gönül rahatlığıyla yer almasını sağlayabileceğimizi düşünüyoruz.”

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak