İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Bir Şirkete Göre Nükleer Füzyon Teknolojisi 2030’da Hazır Olacak

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bir nükleer füzyon şirketi yeni reaktörlerinde Hidrojenin plazma halini 15 milyon celsius dereceye kadar ısıttı. Bu oran Güneşin merkezinden bile daha yüksek sıcaklığı ifade ediyor. Peki bu durum nasıl ilerleyecek gibi görünüyor? Cevabı yazıda…

İngiltere merkezli Tokamak Enerji şirketine göre maddenin plazma halinin test edilmesi füzyon gücü için kaynak olacak ticari elektriğin 2030’a kadar elde edilmesi için bir kilometre taşı. Şirketin gerçekleştirdiği test ilk seferde başarılı oldu. Şirketin bir sonraki hedefi ise gelecek sene Hidrojenin plazma haline 100 milyon celsius dereceye kadar ısıtmak.

ST40 Reaktörü

Şirketin şu anda kullandığı reaktörün ismi ST40, 2025 kadar ise yeni bir reaktör üretmeyi planlıyor. Tokamak Enerji yetkilileri özellikle 2040’a kadar birçok şirketin bu sektöre gireceğini ve adeta bu sektörün bir yarış ortamı hazırlayacağını tahmin ettiğini belirtiyor.

ITER Füzyon Reaktör Projesi

Uzmanlar ise, Fransa’daki ITER Füzyon Reaktör projesinin gerçekleşmesinin ardından bu sektörde adete yeni bir dönem başlayacağını vurguluyor. Bu sefer de dayanıklı nükleer füzyon teknolojilerinin yarışa başlayacağını söyleyen uzmanlar, artık sadece bu enerjinin elektrikle ilgili de olmayacağını vurguluyor.

‘’Fukushima Kazası Olamaz’’

ITER Füzyon Reaktör projesinin planlayan ekipten bilim insanları özellikle bu konudan bahsedildiğinde bazı kesimlerden çok fazla tepki geldiğini ifade ediyor. Fakat özellikle bu projede diğer füzyon reaktörlerine göre çok daha az nükleer atık olacağını belirtiyor. Dolayısıyla Çernobil ya da Fukushima gibi felaketlerin meydana gelmesinin çok düşük ihtimal olduğunu vurguluyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak