Doğa ve Canlıları Haberle

Bilim İnsanları Yıldızların Doğum ve Ölümünü Açıklamak İçin Ne Yapabilir?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bir grup bilim insanına göre, milyar yıl önce çok antik bir yıldız patladı ve çevreye enerji yaymaya başladı. Bu yüksek enerji dolu olay sonrası bir nevi ”çekirdek çöküşü” yaşandı ve ”süpernova” denilen o meşhur olayla yeni atom bulutları oluştu, bir yandan da çok yüksek sıcaklıklar ortaya çıkmaya başladı. Peki neden hala yıldızların ölümüyle ilgili süreç ve ayrıntı net olarak bilinemiyor? Ayrıntılar yazıda…

Süpernova Sonrası Oluşan Atom Bulutu

Süpernova denilen büyük olay sonrası oluşan atom bulutu, kendi yer çekimi etkisiyle farklı bir form almaya devam ediyor ve bir süre sonra gezegenlerin, Güneş’in çevresinde olduğu galakside yerini bulmaya başlıyor. Aslında tüm bu özetlenen adımlar bilim insanlara göre Güneş Sistemi’nin bilimsel oluşum aşamasını aktarıyor.

Yıldız Patlaması, Doğumu ve Ölümü Hakkında

Yıldızlarlar ilgili bilinen birçok ayrıntı olmasına rağmen hala anlaşılamamış ve gün yüzüne çıkarılmamış noktalar söz konusu. Özellikle yıldızların doğumu, ölümü konularında aydınlatılamamış çok fazla detay bulunuyor.

Anti-Nötron

4 Eylül’de ”Physical Review Letters” isimli yabancı kaynaklı bilimsel gazetede yayımlanan makaleye göre, en azından daha aydınlatıcı sonuçlar paylaşıldı. Bu sonuçlara göre, yaşlı bir yıldız patladığı zaman antimadde özelliği taşıyan ve adına ”anti nötron” denilen bir nötron parçacığının açığa çıktığı ifade edildi. Ardından bu maddenin süpernova yaşanan yıldızı sardığı, onunla etkileşime girdiği ve sonucunda Teknesyum (Tc) denilen bir elementin ortaya çıktığı ifade edildi. Bilim insanları teknetyumun özellikleri ve açığa çıkış sırasındaki adımları daha iyi anlayabilirlerse, sırlı noktaların çok daha hızlı açığa çıkarılabileceğini ifade etti.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak