Doğa ve Canlıları Haberle

Bilim İnsanları Beyinde Gülü Andıran Yeni Bir Nöron Buldular!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bilim insanları buldukları bu yeni hem de görünüşü ve rengiyle güle benzeyen nöronu beynin yeni bir bölümü olarak nitelendiriyor. Sırlı beyin dünyasına yeni bir bakış açısı katacak gibi görünen bu nörona dair bilgiler yazıda…

Beyin hücreleri, yapıları ve genleri itibarıyla farklı ve çok yaygın iletim ağlarına sahip hücrelerdir. 27 Ağustos tarihinde Nature Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, farklı ülkelerin üniversitelerinden bilim insanlarının bir araya gelerek yaptığı çalışmada gülü andıran nöronun iletişim açısından çok etkin olabileceği ifade ediliyor.

Dendritler

Nöronlar dendrit adı verilen uzantılara sahip yapılardır. Bu dendritler sayesinde başka nöronlar arasında iletişimi çok hızlı bir şekilde sağlarlar. Yeni bulunan gül benzeri nöronlarda ise diğer nöronlara göre dendritler çok daha fazla kompakt yapıya sahip.  Aslında bu kadar yüksek oranda kompaktlığa sahip olması onun gül benzeri bir şekilde görünmesine sebep oluyor.

An image of a rosehip neuron (top) and a connecting pyramidal cell (bottom).

Aksonlar

Bu yeni bulunan nöronun güle benzemesinin tek sebebi rengi ya da kompaktlığı da değil. Aynı zamanda sinir uyarılarının iletilmesini sağlayan akson adı verilen yapılar da görünümü itibarıyla güllerdeki tomurcukları andırıyor.

Data Önce Anlaşılmadı

Bilim insanlarının daha önce neden bu nörona dikkat etmediği kafa karışıklığı oluşturuyor olabilir. Cevabı için Seattle’daki beyin üzerine çalışmalar gerçekleştiren Allen Enstitüsü’nden araştırmacı Trygve Bakken’ın açıklamaları şöyle: ‘’ Her ne kadar gül yapısını andıran değişik bir görünümü olsa da, bu nöron beyindeki çok nadir ve karışık bir şekilde konumlanmış. Bu sebepten bu kadar zamandır fark edilip üzerine araştırmalar yapıması mümkün olmadı diye düşünüyorum.’’

Neokorteks İçeriyor

Bu yeni nöronun dış katmanında yüzde 10’luk oranda neo korteks bulunuyor. Diğer katmanlarına bakıldıkça da piramitimsi dizilimleri dikkat çekiyor. Bu piramitsel yapıların tam olarak hangi gçörevi taşıdığı anlaşılamasa da nöronun en gelişmiş kısmının neo korteks bulunan dış katman olduğu ifade ediliyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak