İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Bilgisayarınızın Gözetlenmediğinden Emin Olmak İçin Program Önerileri

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Etkili programlar, kötü yazılımların en korkutucu etkilerinden biri olan ‘’gözetlenme’’ olasılığından sizi korur. Bu tarz  kötü yazılımlar elbette sizi izlerken size bir uyarı vermez fakat sessizce belgelerinizi izler, siler ve kaydeder. Peki hangi programlar özellikle son dönemde öneriliyor? Cevabı yazıda…

Programlar kadar, ilk etapta bilgisayarınızı somut olarak korumak da çok önemli. Eğer siz düzenli olarak güncellemeleri yapar, takip ederseniz hem Windows hem macOS’te web cam hackerlarına karşı, casus yazılımcılara karşı elbette tedbir almış olursunuz fakat işte esas sorun burada başlıyor. Program nasıl seçilmeli?

İçerik Çok Önemli

Asla ‘’hepsine uyan tek beden’’ mantığında bir program bulamazsınız. Çoğu evlerde bulunan bilgisayarlar için ücretsiz yazılım yeterli koruma sağlasa dahi yükseltilmiş versiyonu için ücretli olan programlar çok daha yüksek oranda koruma sağlayacaktır. Sakın satış yapılması politikasıyla bu yazıyı kaleme aldığımızı düşünmeyin, fakat gerçek bu!

En Tercih Edilenleri

Uzmanlar tarafından yapılan karşılaştırmalar sonunda öne çıkan programlar ise şöyle:

*Windows Defender (Windows 10 ile birlikte çalışıyor)

*AVG Free (hem Windows için hem macOS için uygun, yükseltilmiş versiyonunun yıllık ortalama 70 dolarlık fiyatı var)

*Malwarebytes (Windows için uygun, yükseltilmiş versiyonu macOS’de de çalışıyor; bu versiyon için aylık ortalama 40 dolarlık bir ücreti var.)

*Avast (hem Windows hem macOS için uygun, güncellenmiş versiyonunun yıllık ortalama 60 dolarlık bir ücreti var.)

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak