Doğa ve Canlıları Haberle

Beynimiz Manyetik Parçacıkları İçeriyor

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Almanya’da şehrin kirliliğinden, manyetik kirliliğinden, gürültüsünden ve kalabalığından uzak bir laboratuvarda bir grup bilim insanı, her zaman merak konusu olan ve tabiri caizse hiçbir zaman tam anlaşılamayan beynin bölümlerini tekrar ele aldı ve bakın nelere vurgu yaptı. Cevabı yazıda…

Münih’ten yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki bu yerde bilim insanları bazı tuhaf özelliklerini tekrar incelemeye karar verdi. İfade ettiklerine göre beyinde çeşitli manyetik parçacıklar bulunuyor. Aslında bu ifade yeni değil. Özellikle 1990’ların başlarında ortaya atılan bu bilgi çoğu bilim insanının kafasını kurcalamaya devam ediyor, çünkü bu parçacıkların beyinde ne görev yaptıklarını tam olarak bilinmiyor.

Çevresel Kirlilik Kökenli

Bazı bilimsel çevreler ise bu manyetik parçacıkların çevresel kirlilikten dolayı beyinde oluşmaya başladığını öne sürerken bazıları da bu parçacıkların hali hazırda var olduğunu ve biyolojik görevleri olduğunu düşünüyor.

Alman bilim insanları da bu tartışmaya bir açıklık getirmek adına otopsi işlemi görmüş 7 beyin üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmalarla beynin bazı kısımlarının, diğer kısımlarına göre çok daha manyetik olduğunu ifade etti. Bu da daha fazla manyetik olan kısımlardaki parçacık sayısının da fazla olduğuna işaretti.

Biyolojik Fonksiyonları Var

Alman bilim insanları araştırmalarının sonuçlarını Türkçe adıyla ‘’Bilimsel Raporlar’’ olan dergide, 27 Temmuz 2018 tarihinde yayımladı. Bu sonuçlara göre, çevresel kirlilikten ziyade bu manyetik parçaların hali hazırda beyinde var olduğu ve belli başlı biyolojik görevlerinin olduğu belirtildi. Fakat bu parçacıkların görevin tam olarak ne olduğunun anlaşılmadığı vurgulandı. Ayrıca, kirliliğin de bahsi geçen manyetik parçacıklardan farklı olarak çeşitli zararlı parçacıkların beyinde var olmasına sebep olabileceği ama bu ihtimalin düşük olduğu ifade edildi.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak