Doğa ve Canlıları Haberle

Baykuşlar Dünyayı Sandığımızdan Daha Farklı Algılıyor!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Hem insanlarda hem baykuşlarda binoküler görüş olmasına rağmen, bilim insanları baykuşların bize çok benzerliliğinin ölçütü hakkında birbiriyle hala çatışma halinde! Nedenleri yazıda…

Baykuşlar yuvarlak gözlere sahiptir. Borusal bir görünümün çevresine gömülmüş binoküler (çift mercekli göz) yapısını andıran bir görünüme sahip olan baykuşlar, bu özellikleri sayesinde avlarına ve çevreye odaklanıp onları 3 boyutlu görebilirler. Bu özellikleri çoğu bilim insanı tarafından insanlara benzetilir. Tabii ki arkayı görmek istediklerinde tüm kafalarına çevirebilme özellikleri insanlardan oldukça farklıdır!

Binoküler Bakış

Bilim insanlarının çalışmalarına göre hem baykuşlar hem de insanlar, çevrenin 3 boyutlu algılanmasının sağlayan binoküler bakış yeteneğine sahipler. Aynı zamanda Journal of Neuroscience’ta yayımlanan rapora göre baykuşların hafızaları da oldukça iyi. Kuvvetli hafızaları sayesinde uçuşları sırasında avlarını nerede bıraktıklarını hatırlıyor ve geri dönüşleri sırasında bulabiliyorlar.

Hareketin Yönü de Önemli!

Kimi bilim insanlarına göre ise baykuşların beyinleri insanlara ve diğer primatlara göre oldukça basit bir yapıya sahip. Bunu kanıtlayan durum ise baykuşların canlıları, ya da avlarını her şey aynı yönde hareket ettiğinde algılayabilmesi. Örneğin, rüzgar kendi avının uçtuğu yöndeyse baykuş bunu algılayabiliyor, ama ikisi zıt yönde olduğunda kafa karışıklığı yaşıyor. Ayrıca, baykuşların bu davranışları grup halinde de hareket etseler, tek de hareket etseler değişmiyor.

Nokta Testi

Baykuşlara ait iki ayrı görüşe sahip bilim insanlarının belki de birleştiği tek konu nokta testi oldu. Bu test ile bir baykuşun nesneleri siyah beyaz görüp görmediği saptandı. Gri bir arkaplanla üzerinde hareket eden noktalara bakması sağlanan baykuşun kafasına bir kamera yerleştirildi ve baktığı yerler kaydedildi. Görünüm yeşile döndürüldüğündeyse baykuşun hareket noktalardan farklı bir yere kafasını çevirdiği gözlemlendi. Baykuşların bu özellikleri diğer kuşlardaki hangi bilinmeyenlere ışık tutacağı ise merak konusu…

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak