İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Bağırsaklarda Bulunan Bu Enzim Kan Grubunuzu Değiştirilebilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Kan hücrelerini değiştirme sırrı gut bakterisinde olabilir! Üstelik sadece bakteri de değil bu konuda şeker de önemli rol oynuyor. Peki nasıl?

Yen çalışmaya göre bu bakteri tarafından üretilen enzim, insanların sindirim sistemine ulaşmış şekerden kan grubunun, özelliklerinin, tipinin analiz edilmesini sağlıyor. Fakat  bu işlen sırasında bağışıklık sistemine karşı bu şekerin antijen gibi hareket etmemesi için çok dikkatli olunması gerekiyor.

Kan Grubu Değişikliği

Geçmişte de bu enzime benzer enzimler keşfedildi. Hatta keşfedilen enzimler B kan grubunun 0 kan grubuna dönüşmesini sağladı. Fakat bu yeni keşfedilen enzimin A kan grubundan 0 kan grubuna geçişi sağlayacağı ifade ediliyor.

En Yüksek Talep O Kan Grubuna

Amerikan Kimya Birliğine göre kan gruplarındaki değişimde, en çok istenen grup 0 kan grubu. Bunun sebebi ise bu grupta antijenlerin az sayıda olmasından dolayı bu grubun ‘’uluslararası donör türü’’ haline gelmesi. A, B ve AB gruplarındaki kırmızı hücrelerde spesifik antijenler bulunduğu için A grupları sadece A ve AB grubu alıcılarına, B grupları ise sadece B ve AB grubunu alıcılarına kan verebilir. İşte bu enzimin tüm bu akışı değiştirebileceği ifade ediliyor.

Metajenomi Yöntemi

Bilim insanları bu enzimi metajenomi denilen bir metod sayesinde buldu. Bilim insanları bu yöntemde mikrobun zahmetli sürece sokulması sonrası elde edilen mikrop kültüründen ziyade insan bağırsağında bulunan bütün mikroorganizmalarını DNA’larını çıkarttı. Ardından bu DNA’ların mavi ozalitleri çıkartıldı. Bu görüntüler sırasında bir enzimin şekerle kaplı müsin denilen bir proteinin bağırsak duvarlarından kopmasına sebep olduğu gözlendi.

Müsin Antijenlere Benziyor

Müsinin antijen benzeri hücre duvalarına sahip olması, bu enzimin diğer antijenlerde de aynı etkiyi oluşturacağının düşünülmesine sebep oldu. Bu nedenle, ilerleyen zamanlarda bu enzimin antijenler üzerindeki etkisi de gözlemlenmeye başladı. Ortaya çıkan sonuca göre, daha önce bu işlem için denenen enzimlere göre bu enzim özellikle A antijeninin değiştirilmesinde 30 kat daha etkili.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak