İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Ay’ın Yüzeyinde Buz Olduğuna Dair Bu Direkt Kanıt Bulundu!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: En karanlık ve soğuk bölgelerinde, Ay’ın polar yapıdaki bölgelerinde su kanıtlarına bu kez direkt olarak rastlandı. Peki bu neyi ifade ediyor? Cevabı yazıda…

Bilim insanlarının ifadelerine göre, Ay’daki su izleri yüzeyde dağınık bir şekilde konumlanmıştı ve Antik olduğu belli oluyordu. Ay’ın Güney kısımlarındaki kalıntılar Ay kraterinde bulunmasına rağmen, Kuzey kısımdaki kalıntılar ise daha geniş bir alana yayılmıştı.

Chandrayaan-1 Uzay Aracı

Kaliforniyaki Silikon Vadisinde bulunan NASA Araştırma Merkezi’nde görev yapan Hawaii Üniversitesi’nden Shuai Li ve Brown Üniversitesi’nden Richard Elphic’in belirttiğine göre, NASA’nın hazırladığı ‘’Ay’ın Mineral Haritası’’ sayesinde Ay yüzeyinde buz olduğuna kanıt olacak 3 ize rastlandı. Ayrıca, 2008’de  Hint Uzay aracı Chandrayaan-1’in uzaya göndeirlmesinden sonra da Ay’da katı buz bulunduğunun kanıtları ortaya çıkarılmıştı. Ama yine de bulunan kanıtların sıvı su mu yoksa katı buz mu olduğuna dair akıllarda soru işaretleri vardı.

Dolaylı Olarak Bulundu

Günümüzde bu yorumları yapan bilim insanları, geçmişteki kanıtların dolaylı yoldan çıkarıldığını fakat şimdi kendilerinin direkt olarak buldukları kanıtlarla Ay’da buz olduğunu ifade ettiklerini belirtti.  Bir diğer önemli nokta ise, bilim insanlarına eğer Ay’ın yüzeyinde ilerleyen çalışmalarda yeterli düzeyde buz bulunursa bu gelecekteki Ay hakkındaki diğer keşifler için de bir kaynak oluşturabilir.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak