Doğa ve Canlıları Haberle

Ayahuasca İçmek Ölüme Yakın Bir Hisse Mi Sebep Oluyor?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: ‘’Frontiers in Psychology’’ isimli yabancı bir gazetenin 15 Ağustos tarihli sayısında işte bu konu konuşuldu. bu konuya bu kadar çok yer vermek de hiç de haksız değillerdi. Neden? cevabı yazıda…

Ayahuasca çayı aslında Güney Amerika’da yetişen bir bitkinin demlenmesiyle elde ediliyor. Gereğinden fazla içildiği zaman halüsinojenik etkileri söz konusu olabiliyor. Tabii ki bu ‘’gereğinden fazla’’ tabirini diğer çaylar gibi düşünememek gerekiyor. Çünkü bünyeden bünyeye çayın fazla gelme durumu değişebiliyor.

1980’lerde de Keşfedilmiş

Bu çay aslında yeni keşfedilmiş değil. Öyle 1980’lerde bile çayın etkilerine dair bir deney ve beraberinde anket gerçekleştirildi. Bu çalışmada 13 gönüllü yer aldı. Halüsinojenik etkilerinin içindeki etken madde DMT(dimetiltriptamin)’e dayandırılan ayahuasca çayı içen 13 katılımcının çayı içer içmez ve yaklaşık 1 saat sonra etkileri gözlemlenmek üzere bu sürelerde kendilerine çeşitli sorular yöneltildi. Bu sorular katılımcıların deneyimlerine ve hissettiklerine analiz etmek üzere soruldu.

 

Ruh Molekülü

DMT yani dimetiltiptamine ‘’Ruh Molekülü’’ deniyor. Bunun sebebi de salgılanmasının zamanı itibariyle aslında ruh ve bedeni birleştirirmişçesine bir etki göstermesi. Salgılanması rüyaların görüldüğü evreye denk geliyor. Haliyle bu molekül aynı zamanda, gerçek zamanı algılamakta yanılsamalara yol açabiliyor. Bilim insanlara göre işte bu çay işte bu maddeyi (ruh molekülü) yüksek dozlarda taşıdığı için tabiri caizse ‘’ölüme yakın bir his’’ veriyor.

Bir grup bilim insanı ise bu maddenin insan ömrünün çeşitli zamanlarında beyin tarafından üretildiğini iddiaa ediyor. Hatta ölüm anından birkaç dakika önce bile DMT’nin vücuda salgısının yüksek dozlarda başladığını tahmin ettiklerini vurguluyor. Fakat Ayahuasca’dan ziyade ölüm öncesi DMT salgısı konusunda net bir kanıt bulunabilmiş değil

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak